Logo Przewdonik Katolicki

Ważne i niedoceniane

Piotr Wójcik
fot. Ilya AdobeStock

Podczas pandemii najbardziej narażone na ryzyko zakażenia są osoby wykonujące zawody nisko płatne, ale szczególnie istotne społecznie. Czas skończyć z ich niedowartościowaniem.

Epidemia koronawirusa dokonuje sporych przewartościowań w naszych poglądach na sprawy społeczne. Znaczenie dobrze prosperujących instytucji docenia teraz każdy, nawet ci, którzy wcześniej psioczyli na rzekomo nikomu niepotrzebnych urzędników. Permanentne niedofinansowanie polskiej służby zdrowia przez dekady było nagminnie tolerowane, tymczasem obecnie każdy dodatkowy milion złotych dla szpitali spotyka się nie tylko ze zrozumieniem, ale też poklaskiem. Nagle okazało się też, że to popyt tworzy rozwój gospodarczy, a przedsiębiorcy bez klientów ze swoją podażą zostają jak Himilsbach z angielskim. Najtwardsi liberałowie gospodarczy głośno domagają się interwencji państwa, a o pomocy dla firm mówią wszystkie organizacje pracodawców, wcześniej przekonujące, że wystarczy im nie przeszkadzać.
Chyba największe przewartościowanie dotyczy jednak spojrzenia na poszczególne grupy zawodowe. Te cieszące się do tej pory niewielkim prestiżem nagle pokazują swoją gigantyczną wartość społeczną. Sprzedawcy, dostawcy, aptekarki, ratownicy medyczni czy pielęgniarki i wiele innych zawodów – bez nich wszystkich w czasach pandemii nigdy byśmy sobie nie poradzili.
 
Praca zdalna nie dla każdego
Home office, czyli biuro domowe, to w ostatnich dniach określenie robiące karierę wśród pracowników przeróżnych korporacji. Wszyscy, którzy mogą, przechodzą na pracę zdalną, wykonując swoje zadania z domu, wykorzystując firmowe laptopy, internet i telefony. Jednak nie każdy może przejść na tego typu działanie. Amerykański „New York Times” przygotował analizę pokazującą, jak możliwość przejścia na pracę zdalną rozkłada się w poszczególnych grupach dochodowych. Dotyczy to pracowników w USA, ale bez wątpienia w dużym stopniu obrazuje ona sytuację także w innych krajach Zachodu. Wśród najmniej zarabiającej jednej czwartej społeczeństwa na pracę zdalną może przejść jedynie 9 proc. pracowników.

BANER-2-LAST.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 13/2020, na stronie dostępna od 23.04.2020

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki