Logo Przewdonik Katolicki

Cyfrowa rewolucja duszpasterska

Dr Rafał Cekiera, socjolog, Uniwersytet Śląski
fot. Agnieszka Robakowska

W pierwszych dniach pandemii, już po ogłoszeniu dyspensy od udziału w niedzielnej Mszy św., w mediach społecznościowych obserwowaliśmy różne postawy komunikacyjne Kościoła. Z jednej strony była to komunikacja wychodząca daleko poza urzędowy język dokumentów.

Myślę tu o biskupach modlących się w transmisjach ze swoim Kościołem diecezjalnym, o codziennej Mszy z domu arcybiskupa, ale też o pojawiających się na diecezjalnych profilach informacjach na temat dostępnej pomocy psychologicznej czy wolontariacie. Te diecezje czy parafie, które komunikatywnym językiem próbowały w mediach społecznościowych budować wspólnotę w tej trudnej sytuacji, ewidentnie trafiły w ważną potrzebę wiernych. W innych miejscach mieliśmy też do czynienia z przekazem opartym wyłącznie na suchych komunikatach, podawanych dalej odbiorcom bez słowa komentarza czy wyjaśnienia. Co gorsza, zdarzało się również, że podawane były one bez wyjaśnienia krótko po tym, jak nieco wcześniej na tym samym profilu czy stronie publikowane były treści z komunikatem sprzeczne. Uwidacznia się tu wcześniej już diagnozowana bolączka: częste lekceważenie nowych mediów w praktyce duszpasterskiej i nikłe kompetencje wielu duchownych w posługiwaniu się nimi jako narzędziami ewangelizacji. Niejasne, a czasem wręcz sprzeczne komunikaty płynące od hierarchów kościelnych w czasie dynamicznej sytuacji związanej z epidemią potęgowały zamieszanie – ani księża, ani świeccy mimo najlepszych intencji nie wiedzieli, jak się w tych warunkach odnaleźć.
 
Kościół staje dziś w sytuacji poważnego wyzwania. Ze względu na okoliczności trudno tę sytuację nazwać szansą – ale można ją nazwać możliwością, trudną okolicznością do budowania wspólnoty. Jeśli proboszcz, który nigdy tego nie robił, nagrywa film, udostępnia transmisję z modlitwy, rozmawia na portalach społecznościowych – to jest to ważny sygnał, że chce być razem z parafianami, że wykonuje wysiłek, aby wspólnie z nimi przejść przez ten czas.


BANER-2-LAST.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 13/2020, na stronie dostępna od 23.04.2020

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki