Logo Przewdonik Katolicki

Czy dobrze być altruistą?

Krzysztof Głowacki
fot. Okalinichenko/AdobeStock

Własny interes czy troska o innych? A może działanie w myśl zasady: coś za coś? Który z tych stylów najbardziej będzie nas wspierał w osiąganiu celów? Paradoksalnie odpowiedź może być przeciwna naszym intuicjom.

„Let’s Go” to prowadzone przez studentów Harvardu wydawnictwo, które zajmuje się tworzeniem przewodników turystycznych. Ich autorami są studenci uczelni, a swoją popularnością zasłużyły w Stanach na miano biblii taniego podróżowania. Wydawnictwo utrzymuje się ze sprzedaży przewodników oraz z reklam, które są w nich umieszczane. Na przełomie lat 90. ubiegłego wieku i początku tego stulecia jednym ze sprzedających reklamy był Adam Grant, wówczas 19-letni student  pierwszego roku na Harvardzie. Adam trafił do firmy w trudnym momencie. Jego poprzednik wytrwał jedynie trzy tygodnie, a przez kolejne trzy tygodnie do pracy zgłosił się tylko jeden kandydat – właśnie Grant. Nic dziwnego, że został przyjęty.

Pierwszego dnia w pracy Grant otrzymał listę dotychczasowych klientów wraz z instrukcją: „zadzwoń do nich i przekonaj ich, by znów z nas skorzystali”. Żadnych szkoleń, żadnych instrukcji, tylko lista telefonów.

Początki pracy okazały się dla Granta zupełną porażką. Nie dość, że miał kiepskie wyniki w sprzedaży, to jeszcze został pierwszym sprzedawcą w historii, który oddawał pieniądze za reklamy z poprzednich wydań. Sam o sobie mówi, że był wówczas popychadłem. W pewnym momencie coś się jednak zmieniło. Wyniki Granta zaczęły szybować w górę, podobnie jak jego pozycja w firmie. Został najpierw kierownikiem działu, a potem członkiem zarządu, a doświadczenie tej pracy naznaczyło resztę kariery Granta. Dziś jest jednym z najwyżej ocenianych profesorów w Wharton School of Economy – uczelni, którą ukończyli tacy ludzie jak Warren Buffet, Elon Musk czy Donald Trump.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 41/2019, na stronie dostępna od 29.10.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki