Logo Przewdonik Katolicki

Funkcjonalne Piękno

Natalia Budzyńska
fot. Stockfotos MG/AdobeStock

Obchodzone przez miniony rok stulecie Bauhausu zadaje pytanie: co po Bauhausie zostało? Czy były to idee utopijne? A może nie? Może właśnie według nich żyjemy?

Dostępny dla każdego, funkcjonalny, prosty, masowy, tani – taki miał być idealny przedmiot zaprojektowany przez artystów zgromadzonych w szkole założonej przez Waltera Gropiusa, pierwszego dyrektora Bauhausu. Nie przypomina nam to trochę haseł z katalogów Ikei? Może to i zbyt daleko posunięte porównanie, może trwający zaledwie kilkanaście lat Bauhaus nie miał możliwości zmienić myślenia o designie aż do tego stopnia. Ale właściwie dlaczego nie? Prostota i funkcjonalność współczesnego designu czerpie z idei Bauhausu pełnymi garściami właśnie teraz bardziej niż pół wieku temu, w każdym razie sto lat to dobra rocznica, aby się temu dziedzictwu przyjrzeć. Przez cały miniony rok odbywały się, szczególnie w Niemczech (ale nie tylko), wystawy, sesje naukowe, pojawiały się publikacje, a nawet powstały dwa zupełnie nowe muzea Bauhausu. W grudniu ma na ekranach telewizyjnych zagościć serial zatytułowany Die neue Zeit („Nowy czas”) o romansie Waltera Gropiusa ze studentką Dörte Helm, oczywiście na tle historii artystycznej szkoły Bauhausu, która zresztą obrosła wieloma mitami.

Artysta jest rzemieślnikiem
Po I wojnie światowej gospodarka niemiecka była w stanie katastrofalnym, a społeczeństwo ubogie. Stąd potrzeba stworzenia taniego i dostępnego dla wszystkich wzornictwa, design miał w tamtej chwili odsunąć na bok potrzeby estetyczne i na pierwszy plan wysunąć funkcjonalność i dostępność. Walter Gropius, berliński architekt, miał wizję domów mieszkalnych stawianych masowo i tanio. Zajmował się także budownictwem przemysłowym, jednocześnie projektując wnętrza, a nawet karoserie samochodów. 

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 41/2019, na stronie dostępna od 29.10.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki