Logo Przewdonik Katolicki

Dokąd zmierza Kościół w Niemczech

Tomasz Budnikowski
fot. Frank Rumpenhorst PAP

Mimo trwających dyskusji z Rzymem Kościół w Niemczech wejdzie na synodalną drogę. Gotowość do rozpoczęcia tego procesu zadeklarowali nawet ci biskupi, którzy byli sceptycznie nastawieni wobec tej inicjatywy.

Kościół w Niemczech przeżywa w ostatnich latach poważny kryzys. Jego przejawem jest utrzymująca się od lat spadkowa tendencja liczby wiernych, ale także coraz głośniej wyrażany brak zaufania do instytucji. Niemały wpływ miały tu, jak pokazują liczne badania, pedofilskie skandale, w które wplątana była część niemieckich duchownych.
By wyjść z impasu, niemiecki episkopat zdecydował się na podjęcie drogi synodalnej. Jednomyślną decyzję w tej sprawie podjęto na wiosennej sesji episkopatu (pisałem o tym w „Przewodniku” 30/2019 ). Pod koniec czerwca list do naszych zachodnich sąsiadów zatytułowany „Do pielgrzymującego Ludu Bożego w Niemczech” skierował papież Franciszek. Wydawało się, że dokument odnosił się raczej przychylnie do niemieckiej inicjatywy. Tak też został na ogół odebrany przez niemieckich hierarchów, choć stopień entuzjazmu był wyraźnie zróżnicowany.
 
Gorąca linia z Rzymem
Wraz z przewidzianym na ostatni tydzień września jesiennym posiedzeniem niemieckiego episkopatu sprawy nabrały gwałtownego przyspieszenia. Dość niespodziewanie szef watykańskiej kongregacji ds. biskupów kard. Marc Ouellet skierował na ręce przewodniczącego niemieckiego episkopatu kard. Reinharda Marxa list, do którego dołączona została opinia Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych. Instytucja ta stwierdziła, że regionalny Kościół niemiecki uzurpuje sobie prawo o decydowaniu w sprawach dotyczących Kościoła powszechnego (przypomnijmy, że zgodnie z zamierzeniem niemieckich biskupów przedmiotem ich synodalnej refleksji mają być: ograniczenie władzy osób duchownych, przyszłość celibatu, etyka seksualna oraz rola kobiet w Kościele).

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 41/2019, na stronie dostępna od 29.10.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki