Logo Przewdonik Katolicki

Mała Polska

Piotr Świątkowski
fot. Jakub Rybicki

W okręgu solecznickim na Wileńszczyźnie żyje ponad 30 tysięcy Polaków. Najuboższymi opiekuje się Wspólnota Miłosierdzia Bożego. Jej charyzmatyczny prezes Tadeusz Romonowski dzieli się z rodakami własnym majątkiem.

W Solecznikach trudno znaleźć kawiarnię. Trudno o restaurację. Miasto, stolica okręgu, przypomina nasze polskie miasteczka z lat 90. Może dlatego tak się dobrze tu czujemy. Wracamy do przeszłości.  
 
Miało być lepiej        
– Jaką macie pensję? – pytam młodego chłopaka, który pcha wózek przed biurowcem merostwa. Przed laty był to dom partii. Plac jest szeroki, wokół wyremontowane budynki, na środku pomnik z młodym Adamem Mickiewiczem. Wieszcz przyjeżdżał do Solecznik na cmentarz obserwować obrzęd dziadów. Tak przynajmniej mówi legenda. Jeździł też do niedalekich Tuhanowicz, do swojej wielkiej niespełnionej miłości. Maryla Wereszczakówna powiedziała przyszłemu wieszczowi „nie” i wybrała Wawrzyńca hrabiego Puttkamera. Dziś Tuhanowicze to Korczowa na Białorusi, a o krótkim „nie” niezwykłej urody piosenkę napisał przed wojną Marian Hemar.
– Pensję? – pyta chłopak. – Ja za młody na pensję. Pewnie pytacie o wypłatę.
Pensja oznacza u nich emeryturę. Właściwie mówi się „pensjia”. Tak wymawiają to słowo.
– To jaką macie wypłatę?
– Taką jak wy, w Polsce, tylko u nas wszystko droższe po wejściu euro. Miało być lepiej, a jest gorzej. I bezrobocie już 9 procent.
Polacy z Wileńszczyzny wyjeżdżają do pracy na Zachód. Litwini też wyjeżdżają. Państwo się kurczy w zatrważającym tempie. Z trzech milionów obywateli został milion. Jadą do Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii. Polska nie jest atrakcyjna zarobkowo. Do Polski można przyjechać zwiedzić Warszawę, Poznań, Kraków, Gdańsk i odwiedzić bliskich, których przed 1989 r. nie można było zobaczyć. Dobra praca czeka na bogatym Zachodzie.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 41/2019, na stronie dostępna od 29.10.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki