Logo Przewdonik Katolicki

Kod Leonarda

Natalia Budzyńska
fot. Wikipedia

Cały świat świętuje rok Leonarda da Vinci z okazji 500. rocznicy jego śmierci. Od stycznia organizowane są wystawy i obchody, tymczasem naukowcy wciąż mają nadzieję rozwiązać wszystkie zagadki związane z jego życiem i śmiercią.

Wprawdzie najwięcej wydarzeń związanych z obchodami roku Leonarda da Vinci, z pewnością najbardziej utalentowanego człowieka w historii, ma miejsce we Włoszech – co jest zrozumiałe, bo Leonardo kojarzy się wszystkim przede wszystkim z Italią – ale najważniejsza wystawa ma dopiero zostać otwarta za kilka miesięcy w Paryżu. Dlaczego? Bo ostatnie lata życia Leonardo da Vinci spędził we Francji, we Francji także umarł 2 maja 1519 r., pozostawiając tu jedne z najsłynniejszych dzieł swojego życia, w tym przede wszystkim obraz Mona Lisa, hit Luwru. W tym paryskim muzeum znajduje się aż pięć z piętnastu zachowanych obrazów geniusza renesansu, bo oprócz tajemniczej Giocondy także Madonna wśród skał, Święty Jan, Święta Anna Samotrzeć i  kobiecy portret zatytułowany La belle ferroniere. Od lat kuratorzy nie ustają w wysiłkach, aby zdobyć obrazy, manuskrypty i ryciny z innych muzeów i od właścicieli prywatnych z całego świata.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 17/2019, na stronie dostępna od 28.05.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki