Logo Przewdonik Katolicki

Nasza Pani

Jacek Borkowicz
fot. Julien Mattia Le Pictorium/EASTNEWS

Po pożarze paryskiej katedry Emmanuel Macron złożył kondolencje wszystkim Francuzom – nie tylko tych wierzącym. – Notre Dame to miejsce, w którym każdy z nas przeżył swe najważniejsze chwile – powiedział prezydent Francji.

Pożar wybuchł na poddaszu. Ogień błyskawicznie wspiął się po masywnych, wiekowych belkach, podtrzymujących górną strukturę katedry. Niebawem, pod ciśnieniem ognia, płomieniste języki przebiły się na zewnętrzną stronę dachu, wyrzucając w niebo chmurę dymu. Wtedy pożar ujrzeli paryżanie. Niebawem w płomieniach stanęła stumetrowa iglica. Gdy runęła w dół, widać to było ze wszystkich stron stolicy Francji. Ten moment uwieczniły tysiące smartfonów, na których nagrano też jęki bólu zaskoczonych paryżan. Ale wtedy było już za późno na konwencjonalny ratunek. Katedra płonęła na oczach bezsilnego miasta i całego świata.
Akcja strażaków okazała się nieskuteczna, gdyż woda z ich sikawek docierała tylko do dolnych partii świątyni, a przecież źródło żywiołu biło znacznie wyżej. Francuzi odrzucili propozycję prezydenta USA Donalda Trumpa, który do gaszenia dachu chciał użyć latających cystern. Specjaliści od ratowania zabytków obawiali się, że spływające masy wody zniszczą bezcenne, historyczne wnętrze kościoła. Ta ostrożność okazała się błędem. Gdy pod wpływem gorąca runęło gotyckie sklepienie, pożar rozszerzył się na nawę, trawiąc wszystko, na co natrafił, a czego nie zrobiono z kamienia. W ten sposób przepadły barokowe organy oraz seria wielkich obrazów, wiszących przy bocznych kaplicach. Gdyby posłuchano rady Trumpa, te obiekty byłyby teraz zapewne przemoczone, ale ocalałe.
Na szczęście z wnętrza świątyni zdołano w porę wynieść jej największe świętości: cierniową koronę oraz gwóźdź z krzyża Pańskiego.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 17/2019, na stronie dostępna od 28.05.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki