Logo Przewdonik Katolicki

Pani z kiosku i teologia

Monika Białkowska i ks. prof. dr hab. Henryk Seweryniak
fot. Robert Woźniak

Rozmowa autorów o książce "Teologia przy rosole".

Monika Białkowska: Zniknęliśmy stąd dość nagle i bez słowa wytłumaczenia.
 
Ks. Henryk Seweryniak: Zdrowie, zdrowie… Cóż począć. Wracamy tylko na chwilę – za to spektakularnie! Z książką w ręku. Jak mi się ona podoba! Tylko ta teologia w tytule… Boję się, że to może trochę odstraszyć kandydata na czytelnika, bo takich książek wiele osób nie chce już czytać. A przecież teologia może być taka zwyczajna i nam o taką chodziło. O to, żeby myśleć, kochać i pracować z Panem Bogiem. Jak to ładnie powiedzieć? Św. Tomasz był genialny, kiedy pisał sub ratione Dei. I weź to przetłumacz na język polski! „W aspekcie Bożym”? „W perspektywie Bożej”? Rzecz polega na tym, żeby człowiek myślał po Bożemu, po Bożemu pracował i po Bożemu odpoczywał. Po to jest teologia. Tylko my za często mówimy o tym w tak naukowy sposób, że oddzielamy teorię od życia. Cała sztuka polega na tym, żeby teologię z powrotem do życia zbliżyć… I tej sztuki chcieliśmy w naszych rozmowach posmakować.
 
M.B.: Myśli Ksiądz, że było warto?
 
H.S.: Dla mnie to była fantastyczna przygoda – rozmawiać zwyczajnie, nie w formule wywiadu, czasem wrzeszcząc, czasem się plącząc, ale jednak na tematy, które są ważne. Bo tematy, które podejmowaliśmy, naprawdę są ważne! Abba, Kazanie na górze, Credo korynckie to są klucze do naszej wiary. Jeśli nie zrozumiemy, że Kazanie na górze jest konstytucją, nasze chrześcijaństwo będzie miałkie. Kto dziś mówi o Credo korynckim? Kto na kazaniu opowiada, że już około 20 lat po śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa św. Paweł przytacza w swoim liście wyznanie wiary pierwszych chrześcijan? I w tym wyznaniu tak samo realne, tak samo oczywiste dla tamtych świadków są te dwie sprawy – egzekucja na krzyżu i pusty grób o poranku wielkanocnym.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 17/2019, na stronie dostępna od 28.05.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki