Logo Przewdonik Katolicki

W ślad za Polakami na świecie

Magdalena Woźniak
fot. Marta Darowska/REPORTER

Jedni wyjechali za chlebem, inni, by przeżyć przygodę, jeszcze inni są potomkami tych, którzy wyemigrowali z Polski głównie w czasach wojny. Choć tak naprawdę nie można określić dokładnych liczb, szacuje się, że Polacy za granicą stanowią jedną czwartą wszystkich Polaków, co daje nam czwarte miejsce, zaraz po rozrzuconej po świecie ludności chińskiej, niemieckiej i włoskiej.

2 maja obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
Polonią nazywa się potomków przodków, którzy wyjechali za granicę wiele lat temu, czyli urodzili się poza granicami naszego państwa, ale poczuwają się do polskiego pochodzenia i polskości. W terminologii nie określa się tak jednak Polaków, którzy nie opuszczali swojego miejsca zamieszkania, a tylko ze względu na zmiany granicy państwa znalazło się ono poza Polską, jak Zaolzie, Spisz i Kresy Wschodnie. W powszechnym użyciu o Polonii mimo wszystko najczęściej mówi się, mając na myśli całą polską diasporę, która obejmuje nie tylko tych wcześniej wspomnianych, ale wszystkich Polaków żyjących poza granicami państwa. I taką właśnie ogólną klasyfikacją kierujemy się w tym opracowaniu.
 

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 17/2019, na stronie dostępna od 28.05.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki