Logo Przewdonik Katolicki

Nowe życie po wyjściu zza krat

Weronika Frąckiewicz

W Polsce sześciu na dziesięciu więźniów wraca za kratki. System resocjalizacyjny istnieje głównie w literaturze. Program Nowa Droga pomaga młodym osobom opuszczającym zakłady karne i areszty śledcze wyjść na prostą.

Traktowani często jak ci, którzy przeszli na ciemną stronę mocy. Lepiej im nie ufać, bo już sporo w życiu narozrabiali. Co prawda odsiedzieli swoje, ale kto wie, co jeszcze strzeli im do głowy. Byli więźniowie nie mają w naszym społeczeństwie dobrego PR-u. Nierzadko przez całe życie ciągnie się za nimi opinia wyrzutków społecznych. Skaza na życiorysie sprawia, że powrót do normalnego życia w społeczeństwie staje się praktycznie niemożliwy. Resocjalizacja w polskim wymiarze sprawiedliwości odgrywa marginalną rolę. Najlepiej obrazują to smutne statystyki mówiące, że sześciu na dziesięciu byłych więźniów wraca z powrotem za kratki. Spośród 68 uczestników biorących udział w programie Nowa Droga działającym od 2013 r. tylko sześcioro wróciło na drogę przestępstwa. Jacek Matuszczak, towarzyszący byłym więźniom w czasie drogi, uważa, że każdy z więźniów to trochę odpowiedzialność całego społeczeństwa: ktoś mu sprzedał narkotyki, alkohol, ktoś go wyrzucił z domu. – Za ludzi, który są w wiezieniu, też my jesteśmy odpowiedzialni, to się nie bierze z powietrza – przekonuje Jacek. Ks. Mieczysław Puzewicz, członek Rady Głównej do Spraw Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym przy Ministerstwie Sprawiedliwości, współtwórca i główny koordynator programu Nowa Droga, uważa, że w Polsce systemy penitencjarny i resocjalizacyjny mocno niedomagają.– W naszym kraju nie ma skutecznego systemu readaptacji społecznej. W Polsce więzień opuszcza zakład karny i jest pozostawiony sam sobie. W więzieniu brakuje mu tylko wolności: ma jedzenie, ma nocleg, względny komfort. Po wyjściu z więzienia pozostaje mu często tylko wolność. To jest syndrom wielokrotnego, spotęgowanego wykluczenia, bez domu, bez pieniędzy, często bez rodziny – twierdzi ks. Puzewicz.
 

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 17/2019, na stronie dostępna od 28.05.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki