Logo Przewdonik Katolicki

Nie boimy się nowych wyzwań

Paweł Piwowarczyk
Fot.

Rozmowa z ks. Bogdanem Kordulą, dyrektorem Caritas Archidiecezji Krakowskie.

Czym wyróżnia się krakowska Caritas spośród innych Caritas diecezjalnych?

– Nie boimy się nowych wyzwań. W Krakowie powstało pierwsze w Polsce „okno życia”, dzięki któremu matki ukrywające ciążę i niemogące wychować swoich dzieci mogły w bezpiecznym miejscu pozostawić niemowlęta, które trafiły do rodzin adopcyjnych. To inicjatywa naszej Caritas, która wywołała najwięcej rozgłosu w całym kraju. Obecnie w Polsce są 52 takie okna, a o tym jak bardzo są one potrzebne, świadczy fakt, że pozostawiono w nich już 71 niemowląt.

Nowością w Krakowie był wybudowany przez nas Rodzinny Dom Pomocy, w którym od 2009 r. mieszka osiem starszych, samotnych osób. Pomoc osobom chorym, starszym i niepełnosprawnym jest bardzo ważną dziedziną naszej działalności. Niestety, w Polsce choroba, podeszły wiek czy niepełnosprawność najczęściej oznaczają ubóstwo, a dostęp do właściwej opieki czy rehabilitacji jest utrudniony. Dlatego prowadzimy siedem stacji opieki: w Zakopanem, Wieliczce, Krakowie, Gdowie, Myślenicach, Zembrzycach i Nowym Targu, które zapewniają chorym bezpłatną pielęgnację i rehabilitację. Prowadzimy też dwa zakłady opiekuńczo-lecznicze: w Rabie Wyżnej i Zatorze, dwa domy wczasowo-rehabilitacyjne: w Zebrzydowicach i Zembrzycach oraz DPS w Biskupicach dla 60 osób starszych. Caritas prowadzi też dwie placówki wsparcia dziennego dla osób starszych oraz Środowiskowy Dom Samopomocy dla Osób z Chorobą Alzheimera. Oblegana jest wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego.

 

Jak wyglądał rok 2013 dla krakowskiej Caritas?

– Był to czas ciężkiej pracy – zarówno tej codziennej w placówkach, jak i wielu akcji oraz dużych inwestycji, takich jak budowa Domu dla Osób Niepełnosprawnych w Spytkowicach i wykończenie Domu Brata Kosiby w Wieliczce. Zakończyła się też rozbudowa Stacji Opieki Caritas w Gdowie, która uzyskała najnowocześniejszą ze wszystkich naszych stacji siedzibę.

2013 rok to 545 dzieci na koloniach nad morzem i w górach oraz 140 na feriach zimowych. To ok. 2 tys. ton żywności rozprowadzonych wśród ubogich w ramach unijnego programu pomocy żywnościowej PEAD. 40 ton żywności zebranych w dwóch przedświątecznych zbiórkach przez ok. 1000 wolontariuszy. To akcja pozyskiwania 1% podatku oraz wiele innych akcji. Z dumą muszę wspomnieć, że Caritas Archidiecezji Krakowskiej wraz z Caritas tarnowską zostały uhonorowane Srebrnymi Medalami Honorowymi za Zasługi dla Województwa Małopolskiego.

 

Mamy nowy rok, a co za tym idzie nowe inicjatywy, ale też nowe troski.

– W czerwcu 2014 r. otwarty zostanie Dom dla Osób Niepełnosprawnych w Spytkowicach, gdzie znajdzie się warsztat terapii zajęciowej oraz internat dla osób z dalej położonych miejscowości. Także w 2014 r. w Domu Brata Kosiby w Wieliczce powstanie jadłodajnia dla ubogich, ośrodek wsparcia dziennego dla seniorów i przedszkole.

Nieustającą troską napawa kwestia utrzymania placówek, które prowadzimy dla potrzebujących. Praca Caritas byłaby niemożliwa bez pomocy ofiarodawców, sponsorów i wolontariuszy. Jej zasięg byłby niewątpliwie mniejszy bez współpracy z samorządami lokalnymi i instytucjami państwowymi. Jednak samorządy borykają się z problemami finansowymi, a duża część społeczeństwa ubożeje. Na przykład dofinansowanie miasta do działalności kuchni dla najuboższych mieszkańców Krakowa to tylko ok. 10  proc. jej budżetu. Wiemy, że ubogich nigdy nie zabraknie, i mamy nadzieję, że osób wielkiego serca także.

 


Przekaż 1% swojego podatku potrzebującym! Naprawdę jest im bardzo potrzebny. Wiele osób potrzebuje gorącego posiłku, wizyty pielęgniarki, bezpłatnej rehabilitacji albo pomocy w nauce, wyjazdu na wakacje czy miejsca, gdzie bezpiecznie spędzi czas. Nasz KRS to 0000207658. Pomagajmy razem!

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki