Logo Przewdonik Katolicki

Wszyscy zdążają ku Mogile

Justyna Sowa
Fot.

Od wieków w połowie września pątnicy przybywają do Mogiły, by tu przeżywać odpust ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego. Podobnie będzie w tym roku.

Od 14 do 21 września potrwa odpust w sanktuarium Krzyża Świętego w Krakowie-Mogile. Jest to wyjątkowy czas dla tego miejsca, bowiem mogilskie sanktuarium jest najstarszym i zarazem najsłynniejszym w Polsce miejscem kultu Krzyża św.

Nie wiadomo dokładnie od kiedy wierni otaczają wizerunek Pana Jezusa na krzyżu szczególną czcią. Wiadomo jednak, że od XVI w. umieszczony jest on w bocznej kaplicy (wcześniej znajdował się w ołtarzu głównym) i nieustannie gromadzi ludzi, którzy u jego stóp modlą się o łaski. Jak wielka jest ich ilość świadczy księga, w której od XVII w. prowadzono zapis tych wyproszonych.

Ze śpiewem i chorągwiami

Do czasów II wojny światowej odpust w Mogile miał szczególny charakter. Od samego rana do świątyni przybywali ludzie z bliska i daleka, niosąc feretrony i chorągwie, ze śpiewem na ustach i przy wtórze orkiestry. Wszyscy wokół wiedzieli, że idą pokłonić się ukrzyżowanemu Jezusowi. Tak pisał o tym Kazimierz Girtler w 1845 r.: „(...) przez cały tydzień kilkadziesiąt tysięcy ludzi odwiedzi Mogiłę. Niedziela jednak w tym tygodniu przypadająca, jest dniem najsolenniejszym (...) od świtu słychać wrzawę gromadzącego się ludu (...) wrzawa rozlega się daleko (...) w Krzesławicach i w okolicznych wsiach ruch w ten dzień wielki (...) Od świtu jeden szlak kurzawy łączy Kraków z Mogiłą. (…) wszyscy zdążają ku Mogile”.

Dziś liczba pątników wcale nie zmalała, ale ich pielgrzymki mają inny charakter. Zwykle przyjeżdżają autobusami bądź samochodami. Kult mogilskiego Krzyża trwa i rozwija się. I dzięki Bogu.Szczegółowe informacje na www.mogila.cystersi.pl.

 


Główny dzień odpustu – niedziela 15 września:

10.00 – Droga Krzyżowa na placu bł. Jana Pawła II

11.00 – Suma pontyfikalna – na placu bł. Jana Pawła II

Sumie przewodniczy metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz

15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego i Gorzkie żale

16.00 – Nieszpory i procesja eucharystyczna

17.00 – uroczysta Msza św.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki