Logo Przewdonik Katolicki

Włochy we Wrocławiu

Natalia Budzyńska
Fot.

Trwa jeden z najbardziej prestiżowych festiwali muzycznych w Polsce i Europie: Wratislavia Cantans. Tegoroczna edycja proponuje muzyczną podróż do Włoch. Nic dziwnego, skoro dyrektorem artystycznym został włoski dyrygent Giovanni Antonini.

„Viaggio in Italia”, czyli „Podróż do Włoch” – tak zatytułowano czterdziestą ósmą edycję festiwalu, który w ciągu ostatnich kilku lat stał się międzynarodowym festiwalem z najwyższej półki. I to zarówno pod względem zapraszanych wykonawców, jak i proponowanych utworów. Obserwacje festiwalowej sceny muzycznej pokazują, jak ważny jest pomysł: konkurencja jest tak duża, że nie wystarczy zaprosić ciekawych i oryginalnych muzyków i dyrygentów, nie wystarczy nawet mieć na to pieniądze. Trzeba zainteresować ideą. Tegoroczny program proponuje urozmaiconą, trwającą trzy wieki podróż po słonecznej Italii. Dyrektor generalny festiwalu Andrzej Kosendiak mówi: „Giovanni sam napisał omówienia poszczególnych ścieżek programowych. Jest człowiekiem teatru, dla którego scenariusz, myśl przewodnia, libretto są kluczem do programowania festiwalu”. Giovanni Antonini wskazuje szczególnie na południe Włoch, a nawet konkretnie na Sycylię. To według niego miejsce narodzin kultury zachodnioeuropejskiej, miejsce, w którym krzyżowały się wpływy greckie, arabskie, rzymskie i normańskie. „Tu się wszystko zaczyna” – pisał o Sycylii Goethe. A bohaterem tej podróży jest Gesualdo da Venosa, kompozytor wzbudzający kontrowersje, znany bardziej ze swojego burzliwego życia, które okupił szaleństwem. Mija właśnie 400 lat od jego śmierci.

 

Pełne teksty artykułów „Przewodnika Katolickiego” w Internecie ukazują się po 10 dniach od daty wydania drukiem.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki