Logo Przewdonik Katolicki

Śluby w Sanktuarium Narodu

Anna Michalska
Fot.

Wśród setek polskich sanktuariów Jasna Góra zajmuje pierwsze i uprzywilejowane miejsce. Nazywana jest Sanktuarium Narodu. Już od króla Jana Kazimierza po prymasów Augusta Hlonda i Stefana Wyszyńskiego Polacy zawierzali przyszłość kraju, uciekali się pod Jej obronę i ślubowali swoją wierność.

Dzień ten stał się w komunistycznej Polsce jedną z największych manifestacji wiary i przywiązania do Kościoła oraz jawnym protestem przeciwko terrorowi stalinowskiemu. Tego dnia na Jasnej Górze zgromadził się olbrzymi, blisko milionowy tłum wiernych, by na wezwanie biskupów złożyć Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego, na wzór ślubów złożonych w katedrze lwowskiej przez króla Jana Kazimierza w 1656 r. „Wielka Boga-Człowieka Matko! Odnawiamy dziś śluby Przodków naszych i Ciebie za Patronkę naszą i za Królową Narodu polskiego uznajemy. (...) Wzywamy pokornie Twojej pomocy i miłosierdzia w walce o dochowanie wierności Bogu, Krzyżowi i Ewangelii, Kościołowi świętemu i jego Pasterzom, Ojczyźnie naszej świętej” – 26 sierpnia 1956 r. rotę ślubowań napisanych przez kard. Stefana Wyszyńskiego czytał bp Michał Klepacz, pełniący obowiązki przewodniczącego Episkopatu Polski.

 

Pełne teksty artykułów „Przewodnika Katolickiego” w Internecie ukazują się po 10 dniach od daty wydania drukiem.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki