Logo Przewdonik Katolicki

Wspominając papieską wizytę

Kamila Tobolska
Fot.

Jak podkreślił bp Grzegorz Balcerek 20 czerwca na Łęgach Dębińskich, Msza św. sprawowana w tym miejscu przez papieża 30 lat temu, to po chrzcie Polski najważniejsze wydarzenie w dziejach miasta Poznania.

W 1983 r. na Łęgi Dębińskie przybyło ponad milion osób. − Pamiętam, jak z moją rodziną przemieszczaliśmy się wraz z rzeką ludzi. Wszyscy wtedy czuliśmy, że jesteśmy silni, że łączy nas coś bardzo ważnego. Szczególnie zapadli mi w pamięci „cegielszczacy” i ich krzyże o podwójnej symbolice: wiary i zwycięstwa „Solidarności” – wspomina tamto wydarzenie Grażyna Wrońska z poznańskiej parafii pw. Matki Boskiej Pocieszenia. Pani Grażyna razem ze swoją mamą Władysławą 20 czerwca przybyły, tak jak prawie pół tysiąca osób, w godzinie Apelu Jasnogórskiego pod Krzyż Papieski stojący na Łęgach Dębińskich.

Błogosławiony czas dla Poznania

− Dzisiaj trzeba tu być! – stwierdził podczas odbywającego się tam spotkania modlitewnego ks. kanonik Tadeusz Magas, duszpasterz ludzi pracy archidiecezji poznańskiej na co dzień troszczący się o Krzyż Papieski. − To był błogosławiony czas dla Poznania, stąd też jesteśmy tutaj, by Bogu podziękować za to, czego doświadczyliśmy i za to, co On uczynił dla naszej Ojczyzny, naszych rodzin, dla nas – mówił ks. Magas.

Przybyli na Łęgi wierni mogli usłyszeć obszerne fragmenty nagrania ze słowami homilii wygłoszonej w tym miejscu 30 lat temu przez bł. Jana Pawła. „Cieszę się, że mogę stanąć na tym miejscu, pośrodku najstarszej z ziem piastowskich, gdzie przed tysiącem z górą lat zaczęły się dzieje narodu, państwa i Kościoła” – podkreślał wówczas Ojciec Święty.

W modlitwie uczestniczyły również siostry ze Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego w Pniewach, którego założycielkę, matkę Urszulę Ledóchowską, dziś świętą współpatronkę naszej archidiecezji, papież wyniósł do grona błogosławionych. Przypomnijmy, że była to pierwsza w historii Kościoła beatyfikacja dokonana na ziemiach polskich.

Wskazanie dla naszego pokolenia

Wcześniej tego dnia w katedrze, którą również papież nawiedził 30 lat temu, bp Grzegorz Balcerek przewodniczył Mszy św. Uświetnił ją Chór Poznańskie Słowiki oraz Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, które wykonały Mszę Koronacyjną C-dur Mozarta. Jak przypomniał biskup, głównym przesłaniem drugiej pielgrzymki Ojca Świętego do ojczyzny w 1983 r. było przyniesienie narodowi polskiemu nadziei. − Zaowocowało to wieloma przedsięwzięciami w życiu społecznym, które doprowadziły do zmian ustrojowych, o jakich jeszcze podczas owej wizyty trudno było marzyć. Droga, do której papież dał inspirację doprowadziła do wolności i niepodległości naszej Ojczyzny – stwierdził kaznodzieja. Przywołał też znamienne słowa wypowiedziane wówczas przez bł. Jana Pawła II: „Poznań, miasto które wyznacza w życiu narodu szczególny styl budowania wspólnego dobra”. − Niech to będzie wskazanie także dla naszego pokolenia poznaniaków. Budowanie dobra wspólnego rozpocznijmy od umiłowania Kościoła, stosowania jego nauki w naszym życiu, zwłaszcza w rodzinie – zachęcał bp Balcerek.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki