Logo Przewdonik Katolicki

Rodzinne pielgrzymowanie

Paweł Piwowarczyk
Fot.

U Matki MacierzyństwaDo sanktuarium Macierzyństwa przyjeżdżają rodzice, zwłaszcza matki, oczekujący narodzin potomstwa. Tu modlą się o szczęśliwe rozwiązanie i zdrowie dla matki i dziecka. Tu udziela się im szczególnego błogosławieństwa.

U Matki Macierzyństwa

 

Do sanktuarium Macierzyństwa przyjeżdżają rodzice, zwłaszcza matki, oczekujący narodzin potomstwa. Tu modlą się o szczęśliwe rozwiązanie i zdrowie dla matki i dziecka. Tu udziela się im szczególnego błogosławieństwa.

Rozpoczynamy nasz wakacyjny cykl „Rodzinne pielgrzymowanie”. Na początek zapraszamy do Dziekanowic – do sanktuarium Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny. Dziekanowice leżą niespełna 25 km od Krakowa. Trzeba kierować się w stronę Wieliczki (trasa 964, 12 km), dotrze się tu także z Myślenic (trasa 967, ok. 14 km). Dojechać tu można także busem (kursy co 20 minut z ul. Pawiej).

Zabytkowa perła

Sanktuarium jest jedno, ale na jego terenie mamy dwa kościoły. Jeden z nich ma wyjątkową wartość historyczną. Ludzie mówią na niego „stary” kościół parafialny, bo rzeczywiście taką funkcję tutaj pełnił, dopóki nie zbudowano nowego kościoła, który stoi tuż obok kilkuwiekowego zabytku. Tzw. stary kościół nosi wezwanie św. Mikołaja i św. Magdaleny. Powstawał przez wieki. Ze względu na styl romański, w jakim jest zbudowane prezbiterium, ocenia się, że mógł powstać w okresie pomiędzy XI a XII w. Podobno nie sposób ustalić wieku najstarszej części kościoła, ale mógł to być nawet wiek X. Niestety kościoła nie można zwiedzać. Od pięciu lat trwają prace renowacyjne, by zachować średniowieczną perłę dla kolejnych pokoleń.

Matka Macierzyństwa

Gdy wybudowano nowy kościół, poświęcił go w 1966 r. abp Karol Wojtyła, przeniesiono do niego również łaskami słynący obraz Matki Bożej Dziekanowskiej. Obraz ma również swój tytuł, o który wystarał się w Stolicy Apostolskiej ks. prof. Władysław Wicher. Tytuł „Macierzyństwo Najświętszej Maryi Panny” spowodował, że Maryja w tajemnicy swego Macierzyństwa stała się główną patronką tej wspólnoty parafialnej, mimo iż patronem kościoła od wieków był św. Mikołaj, biskup. W 1943 r. papież potwierdził niezwykły charakter czczonego obrazu i pozwolił wiernym w Dziekanowicach na obchodzenie Święta Macierzyństwa NMP – przypada ono w najbliższą niedzielę po jedenastym października.
Nieustający kult
Od 1971 r.  przed Cudownym Obrazem trwa Nieustającą Nowenna do Matki Bożej Dziekanowskiej. W maju 1986 r. umieszczono cudowny obraz na bocznej ścianie kościoła, gdzie w roku 1990 zbudowano piękny ołtarz dla Matki Bożej.  W Roku Maryjnym (1987–1988), Maryja w kopii obrazu dziekanowskiego nawiedziła wszystkie rodziny w parafii. W roku 1990 Jan Paweł II w czasie swej pielgrzymki do ojczyzny, 13 sierpnia 1991 r., w kaplicy Kurii Metropolitalnej poświęcił Korony dla Matki Bożej i Dzieciątka. 29 września 1991 r. kard. Franciszek Macharski ukoronował obraz. Zwiedzający sanktuarium (taki tytuł kościół ma od 1998 r.) z pewnością zwrócą też uwagę na przepiękną figurę Matki Bożej w ołtarzu głównym, przy której klęczą aniołowie. 


Obraz Matki Bożej Dziekanowskiej

Pochodzi z XVII w. To dzieło nieznanego artysty z tzw. szkoły krakowskiej. Obraz Matki Bożej Dziekanowskiej malowany według typu Matki Bożej Doudlebskiej, zwanej Piekarską, z uwzględnieniem Matki Bożej Piaskowej (głowa Matki Bożej schylona do Dzieciątka) jest typowym przejściem od niebiańskiej Hodegetrii (Przewodniczki) do idącej po ziemi do ludzi Matki z Dzieciątkiem. Pierwsza wzmianka o wizerunku Matki Bożej pochodzi z 1655 r.


 Msze św.  w sanktuarium

w niedziele i święta: 8.00, 11.00, 16.00, w dni powszednie: 7.00 i 7.30; w każdą środę Msza św. z Nieustającą Nowenną przed cudownym obrazem Matki Bożej Dziekanowskiej o godz. 18.00. Więcej o sanktuarium Macierzyństwa na www.dziekanowice.pl

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki