Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Bydgoskiej gościło wybitnego neurochirurga prof. Marka Harata. Na zaproszenie bp. Jana Tyrawy wygłosił on wykład pt. „Postępy w leczeniu operacyjnym schorzeń centralnego układu nerwowego”. Następnie odbyła się dyskusja.
Prof. Harat jest na co dzień kierownikiem Kliniki Neurochirurgii 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy oraz profesorem Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera.
Początek fascynującej przygody
Jest również autorem wielu pionierskich operacji neurochirurgicznych, m.in. leczenia operacyjnego patologicznej otyłości, agresji, a wcześniej choroby Parkinsona. – Ciągle mam wrażenie, że jesteśmy na początku drogi. Na początku tej fascynującej przygody poznawania działania ludzkiego mózgu. Pewnie do końca nigdy go nie zbadamy – powiedział profesor.
Tematyka spotkania dotyczyła m.in. postępów w neurochirurgii czynnościowej. W tej części prof. Marek Harat poświęcił czas leczeniu stymulacją mózgu wspomnianej patologicznej otyłości, agresji, depresji i natręctw. – Są to na pewno istotne problemy z punktu widzenia epidemiologicznego, czyli dotyczą bardzo dużej grupy społeczeństwa. Natomiast te metody, o których mówię, to dopiero pierwsze próby. Czyli są to metody eksperymentalne. Pojawia się jednak perspektywa, że za kilka lat leczenie może być skuteczniejsze, ponieważ znamy już lepiej pracę mózgu i możemy ją odpowiednio modelować, na przykład za pomocą stymulatorów – dodał.
Duszpasterstwo i pomoc
Według bp. Jana Tyrawy temat wykładu dotyczy trudnych zagadnień. Jednak wiedza na ten temat może się przydać w codziennej pracy duszpasterskiej. – Wiedza jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Kapłani spotykają się na co dzień z różnymi przypadkami, wobec których z jednej strony czują się bezradni i bezsilni, a z drugiej kierują się – tak jak większość społeczeństwa – pewnymi stereotypami. W ten sposób nie są zdolni w czymkolwiek pomóc – powiedział. Biskup ordynariusz dodał, że uzyskaną wiedzę – chociażby poprzez takie spotkanie, kontakt ze specjalistą – można przełożyć na codzienną pomoc. – W ten sposób można kogoś skierować do odpowiedniego specjalisty, a nawet udzielić pewnej konkretnej odpowiedzi w konfesjonale. Tym bardziej że dzisiaj w medycynie, w nauce wchodzimy w nowy etap. Dzisiaj nauka staje u progów przestrzeni, które zaczyna dopiero wyczuwać. Na pewno ogromnym wyzwaniem dla nauki jest mózg, który poznaliśmy dopiero w niewielkim zakresie. Dlatego popularyzacja zagadnień, zwłaszcza przez neurochirurgów, którzy podejmują się ryzyka i wprowadzają nowe techniki operacyjne na mózgu, jest czymś, co powinno zainteresować oraz uwrażliwić duszpasterzy – podkreślił.
Być bliżej człowieka
Lekarz omówił nowe możliwości związane z zastosowaniem stereotaktycznej radiochirurgii przy użyciu takich urządzeń jak nóż Gamma i Cyber-nóż oraz korzyści płynące ze śródoperacyjnego monitorowania funkcji mózgu. Zajął się również chorobą Touretta, jak i postępami w leczeniu nowotworów mózgu. – Kapłan jest blisko człowieka. Musi starać się mu pomóc w każdy możliwy sposób. Każda dobra rada w chorobie, cierpieniu na pewno będzie poprawiała zaufanie wiernych do kapłanów. Sam, będąc w najtrudniejszych sytuacjach zawodowych, często myślami odwołuję się do Bożej opieki – zakończył prof. Marek Harat.
Ostatnia część wykładu profesora była poświęcona nowoczesnym implantom kręgosłupowym. Informacje te były nowościami przedstawionymi na 41. Kongresie Polskich Neurochirurgów, który odbywał się w Bydgoszczy od 6 do 9 czerwca.