Logo Przewdonik Katolicki

Mózg - ogromne wyzwanie dla nauki

Marcin Jarzembowski
Fot.

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Bydgoskiej gościło wybitnego neurochirurga prof. Marka Harata. Na zaproszenie bp. Jana Tyrawy wygłosił on wykład pt. Postępy w leczeniu operacyjnym schorzeń centralnego układu nerwowego. Następnie odbyła się dyskusja.

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Bydgoskiej gościło wybitnego neurochirurga prof. Marka Harata. Na zaproszenie bp. Jana Tyrawy wygłosił on wykład pt. „Postępy w leczeniu operacyjnym schorzeń centralnego układu nerwowego”. Następnie odbyła się dyskusja.

Prof. Harat jest na co dzień kierownikiem Kliniki Neurochirurgii 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy oraz profesorem Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera.

Początek fascynującej przygody

Jest również autorem wielu pionierskich operacji neurochirurgicznych, m.in. leczenia operacyjnego patologicznej otyłości, agresji, a wcześniej choroby Parkinsona. – Ciągle mam wrażenie, że jesteśmy na początku drogi. Na początku tej fascynującej przygody poznawania działania ludzkiego mózgu. Pewnie do końca nigdy go nie zbadamy – powiedział profesor.

Tematyka spotkania dotyczyła m.in. postępów w neurochirurgii czynnościowej. W tej części prof. Marek Harat poświęcił czas leczeniu stymulacją mózgu wspomnianej patologicznej otyłości, agresji, depresji i natręctw. – Są to na pewno istotne problemy z punktu widzenia epidemiologicznego, czyli dotyczą bardzo dużej grupy społeczeństwa. Natomiast te metody, o których mówię, to dopiero pierwsze próby. Czyli są to metody eksperymentalne. Pojawia się jednak perspektywa, że za kilka lat leczenie może być skuteczniejsze, ponieważ znamy już lepiej pracę mózgu i możemy ją odpowiednio modelować, na przykład za pomocą stymulatorów – dodał.

Duszpasterstwo i pomoc

Według bp. Jana Tyrawy temat wykładu dotyczy trudnych zagadnień. Jednak wiedza na ten temat może się przydać w codziennej pracy duszpasterskiej. – Wiedza jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Kapłani spotykają się na co dzień z różnymi przypadkami, wobec których z jednej strony czują się bezradni i bezsilni, a z drugiej kierują się – tak jak większość społeczeństwa – pewnymi stereotypami. W ten sposób nie są zdolni w czymkolwiek pomóc – powiedział. Biskup ordynariusz dodał, że uzyskaną wiedzę – chociażby poprzez takie spotkanie, kontakt ze specjalistą – można przełożyć na codzienną pomoc. – W ten sposób można kogoś skierować do odpowiedniego specjalisty, a nawet udzielić pewnej konkretnej odpowiedzi w konfesjonale. Tym bardziej że dzisiaj w medycynie, w nauce wchodzimy w nowy etap. Dzisiaj nauka staje u progów przestrzeni, które zaczyna dopiero wyczuwać. Na pewno ogromnym wyzwaniem dla nauki jest mózg, który poznaliśmy dopiero w niewielkim zakresie. Dlatego popularyzacja zagadnień, zwłaszcza przez neurochirurgów, którzy podejmują się ryzyka i wprowadzają nowe techniki operacyjne na mózgu, jest czymś, co powinno zainteresować oraz uwrażliwić duszpasterzy – podkreślił.

Być bliżej człowieka

Lekarz omówił nowe możliwości związane z zastosowaniem stereotaktycznej radiochirurgii przy użyciu takich urządzeń jak nóż Gamma i Cyber-nóż oraz korzyści płynące ze śródoperacyjnego monitorowania funkcji mózgu. Zajął się również chorobą Touretta, jak i postępami w leczeniu nowotworów mózgu. – Kapłan jest blisko człowieka. Musi starać się mu pomóc w każdy możliwy sposób. Każda dobra rada w chorobie, cierpieniu na pewno będzie poprawiała zaufanie wiernych do kapłanów. Sam, będąc w najtrudniejszych sytuacjach zawodowych, często myślami odwołuję się do Bożej opieki – zakończył prof. Marek Harat.

Ostatnia część wykładu profesora była poświęcona nowoczesnym implantom kręgosłupowym. Informacje te były nowościami przedstawionymi na 41. Kongresie Polskich Neurochirurgów, który odbywał się w Bydgoszczy od 6 do 9 czerwca.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki