Logo Przewdonik Katolicki

Inaczej o odmienności

Katarzyna Frużyńska
fot. Nisian Hughes/Getty Images

W kontakcie z innością mamy kilka możliwości: odgrodzić się murem i udawać, że jej nie ma, walczyć z nią lub nawiązać dialog – i tylko ta ostatnia opcja może nas wzbogacić.

Inność jest trudna do zaakceptowania, lubimy mieć spójny obraz świata. Media społecznościowe pomagają nam żyć w tej bańce, bo gdy czytamy artykuły związane z naszymi poglądami, podobne podpowiada nam algorytm w sieci, a gdy otaczamy się ludźmi myślącymi podobnie, żywimy przekonanie, że wszyscy mają podobnie. W kontakcie z innością mamy zawsze kilka możliwości: odgrodzić się murem i udawać, że jej nie ma, walczyć z nią lub nawiązać dialog – i tylko ta ostatnia opcja może nas wzbogacić. A może przyjrzeć się temu, jak mówimy o ludziach mających inne poglądy na temat szczepień niż my czy głosujących na inną partię? Czy staramy się ich zrozumieć, dowiedzieć się, skąd biorą się ich opinie, jakie wartości za nimi stoją, czy wolimy wydać ocenę, że „to ciemnota i brak myślenia”?

Polska gość-inność?
Ksiądz Kaczkowski w swojej ostatniej książce Dasz radę
zwraca uwagę, że słowo gościnność pochodzi od słów „gość” i „inność”. „Nie można być gościnnym wobec ludzi tożsamych z nami. Gościć można tylko innych. Jeśli nie zaczniemy być otwarci na innych, to możemy ten pusty talerz przygotowywany na stół wigilijny wyrzucić przez okno”. I dalej pisze: „Najgorzej przekazowi Ewangelii robimy my, katolicy, z naszymi zaciśniętymi zębami, kiedy nie lubimy innych. A zwłaszcza tych myślących inaczej”.
Ryszard Kapuściński w zbiorze wykładów Ten Inny wydanych w 2006 r. pisze zatrważająco aktualnie: „A w naszych czasach? Arogancja jednych wobec kultury i religii innych? A archipelagi wszelkich gett i obozów rozciągnięte na naszej planecie? Wszelkie mury i zapory, rowy i zasieki?(…) Będziemy ciągle spotykać nowego Innego (…), winniśmy szukać z nim dialogu i porozumienia. Doświadczenie przebywania latami wśród dalekich Innych uczy mnie, że tylko życzliwość do drugiej istoty jest tą postawą, która może poruszyć w niej strunę człowieczeństwa”.
PK-38.png

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 38/2021, na stronie dostępna od 27.10.2021

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki