Logo Przewdonik Katolicki

Kościół jest apostolski

Monika Białkowska, ks. Henryk Seweryniak
fot. Kletr, imagedb.com/Adobe Stock

Kościoła nie można sobie stworzyć na nowo, skonstruować jakiegoś nowego, własnego. Kościół przyjmuje się jako dar, który dociera do nas przez łańcuch tradycji i sukcesji apostolskiej.

Monika Białkowska: Apostolski? Co to znaczy? Ktoś powie po prostu: zaczął się od apostołów. To jest dość oczywista prawda, do której przyjęcia wystarczy odrobina historycznej wiedzy, a nie wiara. Dlatego znów pytam: dlaczego wierzymy w Kościół, który jest apostolski? Gdzie tu jest ten moment nie tyle wiedzy, ile właśnie wiary?
 
Ks. Henryk Seweryniak: Wiara jest tu głębsza i mieści się w niej zdecydowanie więcej treści niż w prostej wiedzy o historii. Wierzymy przede wszystkim, że ta apostolskość jest dla Kościoła pewnym darem. I ten dar wyraża się na trzech płaszczyznach. Jesteśmy obdarowani fundamentem apostolskim. Kościół zbudowany jest na świadkach, których wybrał i posłał sam Jezus, a potem przez wieki posyłani są kolejni – ich następcy, biskupi.
 
MB: To jest to odwołanie się do historycznego aktu. Ale to wciąż jest mało.
 
HS: Drugą płaszczyzną daru są wiara i życie apostolskie, w tym również nauka apostolska. Kościół od początku uważał, że to właśnie oni przekazali nam Ewangelie, że od nich mamy wyznanie wiary – „Skład apostolski”, od nich wiemy, że post ma trwać czterdzieści dni, a w okresie Wielkanocy należy śpiewać „Alleluja”. Itd., itp. To właśnie nazywano nauką apostolską – szereg kwestii, które od nich bezpośrednio czerpiemy, z których część została spisana w Piśmie Świętym, a inne nie.
 
MB: Katechizm Kościoła katolickiego dodaje tu, że razem z owym dobry depozytem i zasadami zasłyszanymi od apostołów Kościół jest „nieomylnie zachowywany w prawdzie”. Nie znaczy to, że poszczególni wierni, nawet spora ich część albo znamienici członkowie, mogą się mylić – ale że Kościół w całości, w swojej nauce wiary i moralności, właśnie dzięki oparciu się na apostołach nigdy nie zabłądzi, nie odejdzie od prawdziwego Jezusa.

ewydanie-PK-23.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 23/2021, na stronie dostępna od 15.07.2021

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki