Logo Przewdonik Katolicki

Sophie Scholl w setną rocznicę urodzin

Tomasz Budnikowski
fot. PAP/DPA

Będąc w pełnie świadomą, że konsekwencją zarzucanych jej czynów w totalitarnym państwie grozić jej może najwyższy wymiar kary, podjęła nie tyle heroiczną próbę obrony swojego postępowania, ile chęć wskazania fundamentalnej roli, jaką winno odgrywać sumienie.

Nieznający dobrze najnowszej historii Niemiec zagraniczny turysta zbliżający się do okazałego budynku monachijskiego uniwersytetu zdziwi się zapewne zauważywszy, że rozciągający się przed nim wielki plac nie nosi imion dwóch władców Bawarii z rodziny Wittelsbachów Ludwiga i Maksymiliana. Pierwszy z nich ufundował uczelnię, a drugi przeniósł ją z Ingolstadt do Monachium. Jego patronami jest rodzeństwo Scholl: Sophie i Hans. W ten sposób druga pod względem wielkości niemiecka uczelnia upamiętniła heroiczną postawę swoich studentów, którym przyszło żyć w ponurym okresie brunatnej dyktatury.
 
Uwodzenie
Sophie Scholl urodziła się w Forchtenbeg, małym bawarskim miasteczku, w maju 2021 r.  Funkcję burmistrza pełnił tam jej ojciec. Po paru latach rodzina przeprowadziła się do Ulm. Sophie wzrastała tu wraz z pięciorgiem swego rodzeństwa. Jak wspomina w swych pamiętnikach, i co znajduje także wyraz w zachowanej korespondencji, dzieci wychowywane były w duchu szacunku dla człowieka i dla wartości chrześcijańskich. Schollowie byli ewangelikami. Mimo że ojciec był zadeklarowanym antyfaszystą, to hitlerowska propaganda okazała się skuteczna. Po tym jak jej starszy brat Hans przystąpił do Hitlerjugend na podobny gest zdecydowała się także Sophie. W wieku 13 lat zapisała się do żeńskiego odpowiednika tej formacji, jakim był Związek Niemieckich Dziewcząt (BDM). Nie może to zbyt dziwić jeśli zważyć, że niemała część prominentnych przedstawicieli Kościoła ewangelickiego również dała się uwieść nazistowskiej propagandzie przedstawiającej Hitlera niemalże jako męża opatrznościowego obiecującego Niemcom dobrobyt. Porwani zaś tą ideą młodzi Niemcy dążyli do podnoszenia swej sprawności fizycznej, tak aby w jak najlepszym stopniu służyć ojczyźnie. Zafascynowana tymi hasłami młoda Sophie, chcąc dorównać swemu bratu, strzygła się nawet tym czasie po męsku.
 
ewydanie-PK-23.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 23/2021, na stronie dostępna od 15.07.2021

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki