Logo Przewdonik Katolicki

Głośno krzyczeć czy rozmiękczać?

Piotr Zaremba
fot. Magdalena Bartkiewicz

Nieraz czytaliśmy z podziwem o mocarstwach, które w obronie swoich obywateli, a nawet swoich ziomków, wysyłały okręty czy żołnierzy. Ale powiedzmy szczerze: ani możemy, ani chcemy to zrobić.

Przyznaję się do bezsilności, wraz z wieloma osobami w Polsce. Obserwowanie wydarzeń na Białorusi to koszmar, a kiedy już sobie to po raz setny powtórzyliśmy, zdarza się tam coś, co znowu przekracza naszą wyobraźnię.
Czy 20, 15 lat temu przewidzieliśmy, że będziemy oglądać na telewizyjnym ekranie porwanego więźnia sumienia, szukając na jego twarzy śladów tortur, z powodu których zgodził się wystąpić – to Roman Protasiewicz. Więzień nie pochodzi z odległego kraju, a jest naszym sąsiadem. Rozmawiamy na kanwie jego historii już nie o represjach nawet, a podkreślmy: o TORTURACH. Czytamy o ludziach, którzy wychodząc z domu, zabierają zapasowe skarpetki i majtki, spodziewając się aresztowania.
 
ewydanie-PK-23.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 23/2021, na stronie dostępna od 15.07.2021

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki