Logo Przewdonik Katolicki

Popyt na czyste spojrzenie

ks. Artur Stopka
fot. Episkopat.pl/Flickr

W sferze ludzkiej komunikacji nastąpiły bardzo poważne zmiany. Czy mass media i dziennikarstwo w dotychczasowym rozumieniu przestaną być potrzebne? Czy w ogóle potrzebuje ich dzisiaj Kościół?

Już od jakiegoś czasu słychać alarmistyczne głosy, mówiące o kryzysie dziennikarstwa jako zawodu. Analitycy wskazują na spadek zaufania odbiorców do mass mediów. Według ubiegłorocznej edycji raportu „Digital News Report”, przygotowanego przez Reuters Institute for the Study of Journalism, pandemia przyczyniła się do istotnych zmian w odbiorze informacji przez ich użytkowników. Zmieniła się struktura najbardziej zaufanych źródeł newsów – wskazywał we wrześniu 2020 r. serwis wirtualnemedia.pl.
Mimo tych hiobowych wieści wciąż nie brak młodych, którzy chcą studiować dziennikarstwo. Chcą zostać wykształconymi bezrobotnymi? A może patrzą na media inaczej niż ich starsi koledzy? Na przykład tak jak pewna studentka, która w programie telewizyjnym mówiła o dziennikarstwie i public relations jak o jednej dziedzinie, zafascynowana niesionymi przez nie możliwościami wpływu na ludzi, kształtowania ich postaw i zachowań.
 
Chodziło o upowszechnienie
Przez tysiąclecia ludzie żyli bez mass mediów. Nie było prasy, radia, telewizji, internetu. Dostęp do książek nie był powszechny. Umiejętność czytania też nie. Podstawowym źródłem niezbędnych informacji był drugi człowiek. W ich przekazywaniu dominował kontakt bezpośredni. Choć pierwsza drukowana gazeta ukazała się w Chinach około roku 700, to jednak początki środków masowego przekazu historycy dopatrują się w XVI i XVII stuleciu. To wtedy w całej Europie upowszechniło się to, co dziś potocznie nazywane jest prasą.

ewydanie-PK-23.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 23/2021, na stronie dostępna od 15.07.2021

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki