Logo Przewdonik Katolicki

Zawód: kobieta na pełnym etacie

Piotr Wójcik
fot. natalia9/AdobeStock

Kobiety w Polsce nie tylko zarabiają mniej niż mężczyźni, ale także bez porównania częściej rezygnują z aktywności zawodowej dla dobra rodziny. Aktywność zawodowa matek często jest drogą przez mękę.

Polski rynek pracy wciąż nie jest specjalnie przyjaznym miejscem do łączenia kariery zawodowej z życiem prywatnym. Dyspozycyjność oraz praca powyżej 8 godzin na dobę to wymogi minimalne, które pozwalają osiągać w miarę przyzwoite zarobki – oczywiście jak na polskie warunki, bo od standardów zachodnioeuropejskich polskie płace wciąż są dalekie. Można więc powiedzieć, że nad Wisłą większości się nie przelewa, jednak jedna grupa społeczna na rynku pracy ma szczególnie ciężko. Mowa o kobietach mających dzieci. Są one obciążone pracą domową w większym stopniu niż mężczyźni, kluczowe kwestie dotyczące wychowania dzieci także spoczywają na ich barkach. Z powodu tej nierównowagi bywają dyskryminowane w miejscach pracy, mając utrudniony dostęp do awansów i kierowniczych stanowisk, a co za tym idzie, wyższych pensji. Zawody zdominowane przez kobiety są też źle opłacane, pomimo ich bardzo dużej roli społecznej. O tych i wielu innych problemach możemy przeczytać w wydanej właśnie przez wydawnictwo Czerwone i Czarne książce Kamila Fejfera O kobiecie pracującej. Dlaczego mniej zarabia, chociaż więcej pracuje.
 
Bezpłatna praca
Społeczna rola kobiet jest w ekonomii zdecydowanie niedowartościowana. A w zasadzie w ogóle niedostrzegana. Dla ekonomisty liczy się to, co się wprost przekłada na walutę, pozostałe rodzaje działalności nie mają dla niego żadnej wartości. Tymczasem wszystkie podejmowane w domu czynności, takie jak przygotowywanie posiłków, sprzątanie czy opieka nad dziećmi i starszymi, są bezpłatne, a więc dla ekonomisty bezwartościowe (chyba że wykonują je osoby do tego wynajęte). A przecież te zadania mają olbrzymi wpływ na dobrostan ludzki, a obciążone są nimi przede wszystkim kobiety. Ten fakt jest coraz częściej dostrzegany i podejmowane są próby jakiejś wyceny bezpłatnej pracy domowej.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 44/2019, na stronie dostępna od 20.11.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki