Logo Przewdonik Katolicki

Posiłek na zdrowie

Maciej Gładysz
fot. Iryna, Motorion/Adobe Stock

8 listopada obchodzony jest Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Dzień ten został ustanowiony w 2007 r. przez unijnego komisarza ds. zdrowia i Euro-Toques – organizację zrzeszającą szefów kuchni. Jego głównym celem jest przede wszystkim promowanie zdrowego jedzenia wśród najmłodszych, promowanie dobrych nawyków żywieniowych, a także spożywania regularnie posiłków i informowanie o konsekwencjach złej diety. Sposobów na świętowanie tego dnia jest wiele. W niektórych krajach organizowane są specjalne pokazy i warsztaty, na których szefowie kuchni w praktyce pokazują najmłodszym, czym jest zdrowe żywienie. W innych krajach, tak jak w Polsce, organizowane są natomiast specjalne kampanie dotyczące dobrych nawyków żywieniowych. Bo chociaż moda na zdrowe odżywianie jest coraz powszechniejsza, to jak się okazuje, na ten temat wciąż wiemy zbyt mało.

Jak zatem zdrowo się odżywiać? Przede wszystkim powinniśmy regularnie spożywać posiłki, najlepiej 4–5 dań mniej więcej co 4 godziny. Nie zapominajmy też o warzywach i owocach, jedzmy je jak najczęściej, pamiętając jednak o właściwych proporcjach, czyli 3/4 warzyw i 1/4 owoców. Nasza dieta powinna być bogata w produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste, a także w ryby, nasiona roślin strączkowych i jaja. Ograniczajmy za to spożycie mięsa, szczególnie czerwonego i przetworzonego. Od czasu do czasu zamiast dania mięsnego przygotujmy na przykład coś na bazie grochu, fasoli, soczewicy czy soi. Ograniczmy też spożycie tłuszczów zwierzęcych, cukru oraz słodyczy. Używajmy też więcej ziół i mniej soli, pamiętajmy o piciu wody, a także codziennie pijmy co najmniej 2 szklanki mleka, jogurtu lub kefiru. I oczywiście pamiętajmy o aktywności fizycznej.

CURRY Z DYNIĄ I SOCZEWICĄ

1 łyżka oleju roślinnego
3 łyżeczki startego świeżego imbiru
2 ząbki czosnku
1/2 cebuli
1/4 szklanki czerwonej soczewicy
1 łyżeczka kurkumy w proszku
30 dag dyni
1/2 cukinii (ok. 15 dag)
1 czerwona papryka
10 dag zielonej fasolki szparagowej
400 ml bulionu
200 ml mleka kokosowego
1 pomidor
1 łyżeczka cukru

W garnku rozgrzewamy olej. Wrzucamy starty imbir i czosnek, a także pokrojoną w kosteczkę cebulę i co chwilę mieszając, smażymy przez około 2–3 minuty. Następnie dodajemy suchą soczewicę, kurkumę, łyżeczkę cukru i ponownie wszystko mieszamy. Dynię obieramy i kroimy w kostkę, podobnie w kostkę kroimy cukinię, a także paprykę. Zieloną fasolkę kroimy na małe kawałki. Wszystkie warzywa wrzucamy do garnka, zalewamy ostudzonym bulionem wymieszanym z mlekiem kokosowym i zagotowujemy. Gotujemy bez przykrycia przez 5 minut, następnie dodajemy obranego i pokrojonego w kosteczkę pomidora i gotujemy jeszcze przez około 15 minut, aż warzywa będą miękkie, a sos zgęstnieje. Danie możemy podawać samo lub z ugotowanym ryżem.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki