Logo Przewdonik Katolicki

​Mózg na wysokich obrotach

Krzysztof Głowacki
fot. Alexander Heinl / PAP DPA

​Jaka umiejętność będzie w najbliższych dekadach decydowała o sukcesie? Zdaniem Cala Newporta, amerykańskiego profesora informatyki, to umiejętność pracy głębokiej.

Piszę ten artykuł w programie omm writer – edytorze tekstu, który jest okrojony z funkcjonalności: pozwala na pracę tylko na całym ekranie, bez możliwości szerszej edycji, na przyjemnym dla wzroku tle i z pozwalającym się skupić podkładem muzycznym. Chwilę temu wyłączyłem w komputerze internet, a wyciszony telefon zostawiłem poza zasięgiem wzroku. Wszystko po to, by móc skupić się na tej jednej rzeczy, którą stawiam przed sobą jako zadanie na najbliższe kilka godzin.
Spodziewam się, że za chwilę, gdy stracę z oczu następne zdanie, moje palce odruchowo przesuną się w kierunku gładzika i za chwilę spostrzegę, że patrzę w okno przeglądarki, a w pasku adresu internetowego pojawiają się litery facebook.com. To odruch, łatwa ucieczka od trudniejszego zadania, chwila wytchnienia dla umysłu.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 37/2019, na stronie dostępna od 25.09.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki