Logo Przewdonik Katolicki

Spełnimy kielich do dna

Jacek Borkowicz
Fot. Jadwiga_Szeptycka/wikipedia

Choć nikt, jak dotąd, nie pomyślał o jej beatyfikacji, pozostaje wzorem życia chrześcijańskiego. Po chrześcijańsku przyjęła też własną śmierć. Inka Szeptycka była autorką „Przewodnika Katolickiego”.

Jadwiga Szeptycka urodziła się w 1883 r., jako Jadzia Szembekówna, w rodzinnym majątku Siemianice w powiecie kępińskim, na południowych rubieżach Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Od dzieciństwa zwano ją Inką i pod takim też imieniem pozostała w pamięci bliskich.
 
Modlitewnik, siodło i malarska paleta
Z racji pochodzenia należała do tak zwanych dobrze urodzonych. Jej dziadek był generałem powstania listopadowego, ojciec brał udział w powstaniu styczniowym, zaś matka to rodzona wnuczka komediopisarza Aleksandra Fredry. Pałac w Siemianicach, dobrze zachowany, należy dziś do Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Szembekowie stanowili jedną z tych rodzin ziemiańskich, które własną, wysoką pozycję społeczną rozumiały jako zobowiązanie do służby narodowi. Tak też została wychowana Inka. Już jako młoda panienka, razem z rówieśnikami z sąsiednich dworów, założyła Związek Dzieci Polskich.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 37/2019, na stronie dostępna od 25.09.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki