Logo Przewdonik Katolicki

Skarga chrystusowców w Sądzie Najwyższym

Krzysztof Jankowiak
Fot. Arkadiusz Ziólek / east news

Przyjęcie do rozpoznania skargi kasacyjnej chrystusowców w sprawie milionowego zadośćuczynienia dla ofiary byłego już księdza nie przesądza o tym, że zostanie ona uznana przez Sąd Najwyższy za słuszną.

W czwartek 5 września Sąd Najwyższy podjął decyzję o przyjęciu do rozpoznania skargi kasacyjnej Towarzystwa Chrystusowego. Chodzi o głośną sprawę dziewczynki wielokrotnie gwałconej przez księdza należącego do Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej.
Niezależnie od sprawy karnej, w której ksiądz został skazany i odbył kilkuletnią karę pozbawienia wolności, pokrzywdzona – obecnie już dorosła kobieta – wytoczyła księżom chrystusowcom sprawę cywilną o odszkodowanie. Sąd Okręgowy w Poznaniu w styczniu 2018 r. zasądził milion złotych zadośćuczynienia i 800 zł miesięcznie dożywotniej renty. Wyrok ten w październiku 2018 r. utrzymał w mocy Sąd Apelacyjny w Poznaniu. Od tego rozstrzygnięcia Towarzystwo Chrystusowe złożyło skargę kasacyjną.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 37/2019, na stronie dostępna od 25.09.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki