Logo Przewdonik Katolicki

Żywy pomnik papieża

Błażej Tobolski
Fot.

Mieszkańcy Sierakowa mają do swojej dyspozycji w centrum miasta nowy park. Park szczególny, bowiem noszący imię św. Jana Pawła II.

Park w Sierakowie, na terenie którego znajduje się też boisko do siatkówki, siłownia na otwartym powietrzu i plac zabaw dla dzieci, powstał dzięki wspólnym działaniom podjętym przez tamtejszą parafię pw. NMP Niepokalanie Poczętej oraz władze miasta i gminy. – Jako parafia przekazaliśmy nieodpłatnie miastu, za zgodą księdza arcybiskupa, teren dawnych ogrodów proboszczowskich na okres 25 lat. Cieszę się, że udało się zrealizować myśl, która towarzyszyła mi już od dawna, aby w tym właśnie miejscu powstał park służący dobru duchowemu i odpoczynkowi mieszkańców oraz przybywających do urokliwej sierakowskiej ziemi gości, a będący równocześnie żywym pomnikiem papieża Polaka – przyznaje w rozmowie z „Przewodnikiem” proboszcz ks. kanonik Zbigniew Woźniak.

 

Aby nie zawieść zaufania

Ze strony miasta inicjatywa utworzenia parku wyszła od przewodniczącego Rady Miejskiej Przemysława Góździa. – Radni już w 2005 r., kiedy Jan Paweł II odchodził do domu Ojca zastanawiali się, jak godnie uczcić jego osobę w Sierakowie. Pomysł, by w miejscu zarośniętych, odgrodzonych od ulicy murem ogrodów powstał park jego imienia, przekonał wszystkich. Spotkał się również z życzliwym poparciem księdza proboszcza – przypomniał Góźdź, podkreślając też jak długotrwały i niełatwy proces możliwy był do zrealizowania dzięki różnorodnemu wsparciu wielu osób. Podziękował także radnym trzech kolejnych kadencji oraz byłemu i obecnemu burmistrzowi miasta za trwanie niezmiennie w postanowieniu stworzenia parku, który podjętą jednogłośnie uchwałą Rady Miejskiej z dnia 29 kwietnia 2014 r. otrzymał imię św. Jana Pawła II. – Zrobimy wszystko, aby nie zawieść zaufania parafii i archidiecezji, tak by później mogły z pełnym przekonaniem przedłużyć tę umowę – zapewnił przewodniczący, który wraz z żoną ufundował stojący w parku obelisk z popiersiem św. Jana Pawła II. Wyryte są na nim słowa: „Musicie od siebie wymagać”, które papież wypowiedział na Jasnej Górze w 1983 r.

 

Mijając papieskie popiersie

– Niech to przedsięwzięcie będzie dobrze służyło tutejszym mieszkańcom. Natomiast korzystającym z parku niech przypomina on świętego papieża i jego wymagające słowa wyryte na obelisku, podnosząc ich na duchu w ich codzienności – życzył abp Stanisław Gądecki, który 6 maja wieczorem poświęcił nowo otwarty park i znajdujący się w nim obelisk, a wcześniej przewodniczył w sierakowskim kościele Mszy św. dziękczynnej za kanonizację papieża Polaka. – Przechodząc przez ten park i mijając papieskie popiersie, pomyślmy też, co my mamy do przekazania pokoleniom, które nadchodzą, co jest tradycją, którą możemy im zostawić. Jakie wartości przejmą od nas, aby nie zagubiły się i nie zatraciły w świecie? Czy pozwolą im one zachować życie wiary dające życie wieczne? – pytał abp Gądecki, zachęcając do refleksji.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki