Sport jest modlitwą

Kilkaset osób uczestniczyło w II Biegu Papieskim, rajdzie rowerowym i zawodach nordic walking, zorganizowanych przez Stowarzyszenie Klub Turystyki Rowerowej Rowerowa Brzoza oraz Zgromadzenie Ducha Świętego.
Czyta się kilka minut

Kilkaset osób uczestniczyło w II Biegu Papieskim, rajdzie rowerowym i zawodach nordic walking, zorganizowanych przez Stowarzyszenie Klub Turystyki Rowerowej „Rowerowa Brzoza” oraz Zgromadzenie Ducha Świętego.

Sportowe zmagania o charakterze ogólnopolskim, którym towarzyszyło hasło „Miejcie odwagę żyć dla Miłości, Bóg jest Miłością”, były jednocześnie dziękczynieniem za niedawną kanonizację św. Jana Pawła II.

Emanowała z niego świętość

Pomysłodawca i koordynator przedsięwzięcia Zbigniew Wiśniewski zwrócił uwagę na postać papieża Polaka, którego nazwał pielgrzymem miłości. – On wiedział, że miłość łączy ludzi. Pozwala żyć i jest potrzebna każdemu. Pamiętam jego pierwszą pielgrzymkę i spotkanie w Częstochowie. Byłem w szkole średniej. Koledzy namówili mnie, abym z nimi pojechał. Uderzyło mnie to, że na dworcu w Gdyni nie mogliśmy wsiąść do żadnego pociągu. Zadałem sobie pytanie, co się dzieje, że tylu ludzi chce tam być – wspominał. – Istnieje pewien zarzut wysuwany często przez media, że dzisiaj każdy próbuje biegać, jeździć rowerem, robić coś, bo była kanonizacja. To są stwierdzenia, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Dla mnie sport jest również rodzajem modlitwy. To nie tylko przyjemność, ale właśnie sposób rozmowy z Bogiem – dodał Zbigniew Wiśniewski.

Trasa biegu, rajdu rowerowego oraz nordic walking przebiegała przez leśne tereny Puszczy Bydgoskiej (z Brzozy do Bydgoszczy). Start honorowy dla wszystkich miał miejsce przy kościele w Brzozie. Meta znajdowała się natomiast przy domu prowincjalnym Zgromadzenia Ducha Świętego. – Duchacze wchodzą w tę inicjatywę przede wszystkim ze względu na to, by przypomnieć to wszystko, co stanowiło przekaz Jana Pawła II. On całym swoim życiem usiłował opowiadać nam o tym, kim dla niego jest Chrystus i w jaki sposób należy Go naśladować. Czynił to dosłownie do ostatniego swego tchnienia – powiedział o. Andrzej Wichowski CSSp. Przełożony polskiej prowincji dodał, że przy okazji takich wydarzeń warto postawić sobie pytanie, dlaczego św. Jan Paweł uprawiał sport. – Co go do tej aktywności fizycznej zachęcało? Przez całe jego życie emanowała z niego świętość. I chęć uprawiania sportu, dbałości o swoje ciało były czymś świętym, tak jak wspomniane życie – dodał.

Wszędzie głosić Chrystusa

Uczestnicy biegu mieli do pokonania dystans 15 km, rowerzyści – 40 km, a miłośnicy nordic walking musieli przejść 10 km. Seniorzy mogli zmierzyć się z długością 3 km. – Każdy miał na pewno swoje intencje. Jedni dziękowali, a inni modlili się już do świętego. Przygotowaliśmy nagrody rzeczowe, puchary. Jednak najważniejszą motywacją było dziękczynienie, że mamy tak wielkiego świętego. W ubiegłym roku dwukrotnie znalazłem się w szpitalu. Nad moim łóżkiem był wizerunek Ojca Świętego. Wierzę, że za jego pośrednictwem dobrze tę chorobę zniosłem i wróciłem do sportu – zakończył Zbigniew Wiśniewski.

Do startu w biegu przez wiele tygodni przygotowywał się rektor Wyższego Seminarium Duchownego Zgromadzenia Ducha Świętego o. dr Marek Walkusz CSSp. – Święty Jan Paweł II to – jak wiemy – człowiek o szerokich horyzontach, który pomagał nam wprowadzać Jezusa we wszystkie możliwe przestrzenie. Sport uwielbiał w zasadzie od dzieciństwa, chociaż pod koniec życia cierpienie nie pozwalało mu w żaden sposób na aktywność fizyczną. Chodzi nam o to, aby w tej przestrzeni odnajdywać również Chrystusa. Poprzez to przedsięwzięcie chcemy, jako kapłani, być także bliżej ludzi. Cieszy mnie również to, że organizatorzy bardzo naciskają na to, aby oprócz tych emocji, ludzkiej radości, było obecne nauczanie naszego wielkiego rodaka – powiedział kapłan.

Na trasie ustawiono punkty muzyczne, gdzie można było słuchać słów papieża oraz pieśni. Była także scena, a na niej zespoły grające muzykę chrześcijańską. Całość odbywała się przy współpracy Urzędu Miasta Bydgoszczy i Urzędu Gminy Nowa Wieś Wielka.

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 20/2014