Logo Przewdonik Katolicki

Przyszłość to rodzina

Błażej Tobolski
Fot.

Najważniejsze, by zrobić ten pierwszy krok. Oni go zrobili i wyszli na ulice Poznania, by dać świadectwo o tym, jak ważne jest ludzkie życie, zwłaszcza to bezbronne, jeszcze nienarodzone.

W tegorocznym Marszu dla Życia przeszło w niedzielę 11 maja ulicami Poznania blisko 4 tys. osób. Były wśród nich osoby młode i starsze, całe rodziny, duchowni i osoby konsekrowane. Nieśli ze sobą flagi i transparenty z hasłami, jak chociażby to: „Mamo, Tato – dziękuję, że żyję!”, popierającymi życie i normalny, chrześcijański model rodziny. Poznaniacy, którzy ich mijali, mogli też usłyszeć wykrzyczane z przekonaniem radosne wyznania: „Kocham życie!” czy „Tam gdzie rodzina, tam miłość się rozpoczyna!”. – Jesteśmy tutaj, by modlić się za nienarodzonych, za życie, by prosić Pana Boga o święte rodziny i aby dawać świadectwo wobec tych, których spotkamy – mówi prowadzący Marsz ks. Adam Pawłowski, na co dzień wikariusz parafii pw. Maryi Królowej na poznańskiej Wildzie, zaangażowany w liczne inicjatywy ewangelizacyjne.

 

Krok za życiem

Poznański Marsz dla Życia, który wyruszył sprzed Poznańskich Krzyży na pl. Adama Mickiewicza do katedry, przebiegał w tym roku pod hasłem: „Zrób krok! Zróbmy razem milion kroków dla życia!”. – Poprzez to hasło chcemy pokazać, że każdy najmniejszy gest, każdy krok w intencji życia podejmowany przez konkretne osoby, ma niewyobrażalnie wielką wartość – wyjaśnia „Przewodnikowi” Tomasz Kasprzak, rzecznik prasowy Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM), głównego organizatora tej inicjatywy. – Wychodząc na kolejny Marsz dla Życia, pragniemy przypominać i podejmować słowa św. Jana Pawła II, Papieża Rodziny, który mówił: „Przyszłość świata idzie przez rodzinę” – dodaje Natalia Kaczmarek, koordynatorka tego wydarzenia.

Przed rozpoczęciem Marszu jego uczestników i organizatorów pobłogosławił bp Grzegorz Balcerek. Odczytał on również list z pozdrowieniami od papieża Franciszka przesłany na ręce abp. Stanisława Gądeckiego z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. „Niech świadectwo rodzin katolickich, ich troska o życie, będzie istotnym zadaniem ewangelizacji. Niech będzie także okazją, by ukazać wszystkim, z szacunkiem i odwagą, piękno małżeństwa, rodziny i poczętego życia w świetle nauczania Chrystusa” – napisał w imieniu Ojca Świętego abp Angelo Becciu.

 

Z myślą o maluchach

Całe to wydarzenie poprzedzone było duchowym przygotowaniem, na które składała się 9-dniowa nowenna w intencji życia za wstawiennictwem św. Jana Pawła II, którą odmawiano w kolejnych poznańskich świątyniach, oraz czuwanie modlitewne. Natomiast przed samym Marszem odbył się festyn dla rodzin, który stanowił też finał akcji „Pieluszka dla Maluszka”. W 32 miejscach archidiecezji poznańskiej, które się w nią włączyły, m.in. w parafiach, szkołach i przedszkolach, zebrano ponad 17 tys. pieluch. W Dniu Matki zostaną one przekazane potrzebującym: podopiecznym Domu Samotnej Matki w podpoznańskim Kiekrzu oraz rodzinom wielodzietnym.


 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki