Logo Przewdonik Katolicki

Wyrusz drewnianym szlakiem

Paweł Piwowarczyk
Fot.

Ponad 1500 km i 250 różnorodnych obiektów. Wśród nich aż osiem z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. I ty możesz wyruszyć Szlakiem Architektury Drewnianej w Małopolsce. Od połowy maja piękne świątynie i drewniane zabytki stoją otworem.

Rocznie szlak odwiedza około miliona turystów. Czy jesteś wśród nich? Jeśli nie, to warto, żebyś skorzystał z okazji do podziwiania niepowtarzalnych obiektów na szlaku.

 

Dębno, Sękowa, Lipnica Murowana…

Strzeliste kościoły kryte stromymi gontowymi dachami, łemkowskie cerkwie z baniastymi hełmami, szlacheckie dwory i wiejskie chałupy, czyli bogate dziedzictwo świeckiego i sakralnego budownictwa drewnianego. Na trasie szlaku znajdują się także obiekty unikatowe w skali świata; powstałe od XIV do XVIII w., gotyckie kościółki: w Binarowej, Dębnie Podhalańskim, Lipnicy Murowanej, Sękowej oraz cerkwie: w Brunarach Wyżnych, Kwiatoniu, Powroźniku i Owczarach – tak zachęcają do odwiedzin organizatorzy szlaku z Małopolskiej Organizacji Turystycznej. 

 

Wyrusz z przewodnikiem

Dzięki szlakowi aż do września można zwiedzić kilkadziesiąt unikalnych obiektów. Przy wyznaczonych obiektach (lista obiektów przeznaczonych do zwiedzania w 2014 r. znajduje się na stronie www.drewniana.malopolska.pl i www.mot.krakow) w zwiedzaniu pomagają przewodnicy. Na szlaku oprócz licznych obiektów sakralnych znajdują się również skanseny (Wygiełzów, Zubrzyca Górna, Nowy Sącz), ciekawe muzea (Rabka-Zdrój, Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju, Skansen Pszczelarstwa w Stróżach, Muzeum Stylu Zakopiańskiego w Willi Koliba w Zakopanem) i miejsca, w których przetrwała zabytkowa drewniana zabudowa (Zalipie, Chochołów, Lanckorona).

 

Propozycja na muzyczne weekendy

Dodatkową atrakcją jest tradycyjnie Festiwal Muzyka Zaklęta w Drewnie. Przez dwanaście kolejnych letnich tygodni w świątyniach wpisanych na listę UNESCO oraz wybranych obiektach odbywają się koncerty. Prezentowana jest muzyka dawna, ale także współczesne brzmienia, np. jazz. Podczas festiwalu można ponadto obejrzeć widowiska taneczne i misteria sceniczne. Inauguracja cyklu koncertów nastąpi 24 maja o godz. 19.00 w Krynicy-Zdroju – na miejscowym deptaku w koncercie plenerowym wystąpi Janusz Radek.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki