Tematem powracającym co roku o tej porze jest praca sezonowa, która budzi zainteresowanie zarówno dorosłych, jak i młodzieży, a niekiedy także dzieci.
Warto więc przypomnieć kilka podstawowych przepisów z zakresu prawa pracy regulujących te kwestie. Praca podczas urlopu może odbywać się na podstawie umowy cywilnoprawnej (umowa o dzieło, umowa zlecenie) lub na podstawie umowy o pracę.
Umowę o pracę zawiera się na czas nie określony, na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy.
Właśnie umowa na czas wykonywania określonej pracy jest rodzajem umowy terminowej i często nazywa się ją pracą sezonową.
Forma i treść terminowej umowy o pracę powinna spełniać wymogi umowy o pracę.
Dlatego też umowa ta powinna być zawarta na piśmie, z wyraźnym określeniem rodzajów i warunków umowy, a w szczególności powinna określać rodzaj pracy i miejsce jej wykonywania oraz termin rozpoczęcia pracy, a także wynagrodzenie odpowiadające rodzajowi pracy.
Jeżeli umowa nie została zawarta na piśmie, pracodawca powinien niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 7 dni od dnia rozpoczęcia pracy, potwierdzić pisemnie pracownikowi rodzaj umowy i jej warunki.
Umowa zawarta na czas wykonywania określonej pracy rozwiązuje się z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta.
Uprawnienia i obowiązki stron umowy terminowej nie różnią się od obowiązków i uprawnień wynikających z pozostałych umów o pracę. Nie ma w tym przypadku okresu wypowiedzenia umowy, jednakże rozwiązuje się ona automatycznie po zakończeniu wykonywania określonej pracy. Dlatego też zwłaszcza podczas urlopów i w czasie zastępstw urlopowych umowa terminowa może mieć duże zastosowanie u pracodawców.
Osobny temat stanowi wiek osób zatrudnianych sezonowo do pracy.
W myśl przepisów kodeksu pracy, dopuszczalne jest zatrudnianie młodocianych, którzy ukończyli 16 lat. Wolno zatrudniać młodocianych, którzy ukończyli co najmniej gimnazjum i przedstawili świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża ich zdrowiu.
Młodociany powinien być zatrudniany do wykonywania lekkich prac, których wykaz ustala pracodawca po uzyskaniu zgody lekarza medycyny pracy. Czas pracy młodocianego w wieku do 16 lat nie może przekraczać 6 godzin na dobę, a powyżej 16 lat - 8 godzin na dobę.
Wyjątkowo, małoletni, który ukończył 14, lat może być zatrudniony w celu nauki zawodu, jednak wyłącznie na wniosek i za zgodą rodziców.
W przypadku podjęcia pracy przez młodocianych Polaków poza granicami naszego kraju, zastosowanie mają przepisy państwa, w którym praca jest wykonywana oraz konwencje międzynarodowe.