Logo Przewdonik Katolicki

Asertywność na co dzień

Katarzyna Frużyńska
Rys. Zosia Komorowska/PK

W interakcjach z innymi mamy do dyspozycji pewien rodzaj siły, który sprawia, że częściej przekonujemy do swojego zdania i stawiamy wyraźne granice lub poddajemy się wpływowi i zgadzamy z opinią innych. Wszystko zależy od tego, jak tę siłę wykorzystujemy.

Nie jest ona nam dana raz na zawsze, co więcej, w niektórych sytuacjach i w kontakcie z pewnymi osobami może być nam łatwiej jasno komunikować, czego potrzebujemy, w innych sytuacjach zachowujemy się bardziej pasywnie. Ten rodzaj siły nazywa się najczęściej asertywnością, czasami jest jednak mylony z agresją lub nieustępliwością. Jak je rozróżnić i wykorzystać dla dobra swojego i innych?

Jak kształtuje się asertywność?
Przyjrzyjmy się najpierw temu, jak ten rodzaj siły się kształtuje. Dziecko, które rodzi się bezbronne, jest zupełnie zależne od dorosłej osoby. Uczy się komunikować swoje potrzeby płaczem, krzykiem i stopniowo zwiększa swoje możliwości porozumiewania się z otoczeniem.

banerek-pod-teksty-48.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 48/2022, na stronie dostępna od 21.12.2022

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki