Logo Przewdonik Katolicki

Jak stawiać zdrowe granice

Katarzyna Frużyńska, psycholog
fot. Johanna Svennberg/GettyImages

Granice pozwalają nam na bliskość i bezpieczeństwo jednocześnie, zaznaczają, co do siebie dopuszczasz, a czego nie. Trzeba uczyć się je stawiać także w rodzinie.

Nie pozwalasz się obrażać, nie jesz niczego, czego składu na opakowaniu nie rozumiesz – bo takie są twoje granice. Raczej nie opowiesz pani w sklepie o problemach w domu z podziałem obowiązków, ale już z mężem dobrze byłoby o tym porozmawiać. Żeby stawiać zdrowe granice, po pierwsze warto uświadomić sobie, jakie mamy. Granice fizyczne określają na przykład, jak blisko kogoś lubię być w rozmowie, jak dbam o swoją przestrzeń (np. zamykam się w pokoju, gdy pracuję). Jeśli respektujemy granice innych, to nie czytamy ich mejli i SMS-ów albo pytamy koleżankę, czy możemy dotknąć jej ciążowego brzucha. Podobnie granice psychiczne zachowujemy, jeśli dajemy sobie czas na ochłonięcie po kłótni albo nie odpowiadamy na wścibskie pytania.

PK-11.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 11/2021, na stronie dostępna od 21.04.2021

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki