Logo Przewdonik Katolicki

Jak się dobrze kłócić

Katarzyna Frużyńska, psycholog
fot. Fanatic Studio/Getty Images

Nie ma dwóch osób o identycznych pasjach i poglądach. Oczekiwanie, że nie będziemy się w rodzinie kłócić, jest nierealistyczne i może być bardzo szkodliwe.

W rodzinie z dwójką dzieci zwykle występuje około czterdziestu konfliktów dziennie i musi być ich tyle, bo ścierają się ze sobą rozmaite potrzeby” – pisze Jesper Juul w książce Być razem. Mamy różne temperamenty i potrzeby – może jedna osoba bardziej ciuła i oszczędza, inna wydaje lekką ręką, macie inne sposoby na sprzątanie, lubicie inne filmy, jedno jest bardziej ostrożne niż drugie, jedno budzi się rano, drugie woli siedzieć po nocach – tysiąc powodów do kłótni!
Te różnice naturalnie będą prowadzić do nieporozumień i konfliktów. Najgorsze, co można zrobić, to założyć, że druga osoba ma tak samo albo że jest jeden sposób, który jest najlepszy. Dlatego warto przy okazji kłótni sięgać głębiej i szukać przyczyn.

PK-15.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 15/2021, na stronie dostępna od 19.05.2021

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki