Logo Przewdonik Katolicki

Bezcenna równowaga

Katarzyna Frużyńska, psycholog
il. Agnieszka Sozańska

Aby zadbać o większy spokój i równowagę w życiu zawodowym i domowym, warto przyjrzeć się swoim przekonaniom i standardom, które mogą wspierać lub przeszkadzać we wprowadzaniu zmian.

Odzyskiwanie równowagi między pracą a domem polega w zasadzie na tym, by robić właściwe rzeczy w odpowiednim czasie. Jak zdobyć tę umiejętność?

Przekonania, czyli co siedzi w głowie
Jakie masz przekonania domowe? Może uważasz, że „dzieci nic nie zjedzą, jeśli nie zrobię im śniadania”, „tylko ja dobrze wypiorę”, „mój mąż nie ma talentu do gotowania”, „moja żona nie potrafi zarządzać pieniędzmi i muszę to robić za nią”? A może uważasz, że „trzeba zawsze pomagać, gdy ktoś prosi o pomoc”, „wolę zrobić to sam, niż poprawiać po kimś” – to mogą być potencjalnie ograniczające, bo trudno ci będzie dzielić się swoimi obowiązkami. O wiele bardziej wspierające może być podejście: „w naszym domu każdy ma swoje obowiązki” oraz „mam prawo do wolnego czasu”. Zastanów się, czy zatrudniłbyś do opieki nad swoim dzieckiem nianię, która nie ma odpoczynku od pracy? Podobnie jest z przekonaniami w pracy, może rozpoznasz się w niektórych: „żeby więcej zarabiać, trzeba więcej pracować”, „w mojej pracy nie można kończyć przed 17.00, wszyscy siedzą w nadgodzinach”, „w mojej pracy faceci nie chodzą na urlop ojcowski” (a czy ktoś próbował? Przecież ojcowie mają do niego prawo). A może uważasz, że musisz sprawdzać pracę po nieuważnej koleżance, bo inaczej oboje będziecie mieć kłopoty? Bardziej wspierające przekonania i zasady to np. „lubię swoją pracę i lubię pracować”, „lubię kończyć na czas i planować, co zrobić jutro”, „lubię w pracy skupiać się na pracy, a w domu na domu”.

PK-10.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 10/2021, na stronie dostępna od 14.04.2021

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki