Logo Przewdonik Katolicki

Bierzmowanie nie musi oznaczać pożegnania z Kościołem

Hubert Ossowski
fot. Anthony Jess/Fotolia

Młodzież ma szansę odnaleźć w nim swoje miejsce. Tyle że wykorzystanie tej szansy to dzisiaj bardzo wysoka poprzeczka. Szczególnie dla duszpasterzy.

Konrad do swojego bierzmowania przygotowywał się w jednej z największych parafii w swoim mieście. Spotkania odbywały się raz w miesiącu i prowadzone były przez trzech różnych księży. Przez to, że chodził do innej szkoły niż większość uczestników kursu, na spotkaniach czuł się nieswojo. Ma problem z odpowiedzią, kiedy pytam, czy został do bierzmowania przygotowany odpowiednio. – Powinienem powiedzieć, że dzięki tym spotkaniom tak było, skoro ostatecznie otrzymałem bierzmowanie, ale to byłaby nieprawda, bo przez długi czas nie wiedziałem, o co w tym wszystkim chodzi – mówi. – Traktowałem to jako pewien obowiązek. Chodziłem na spotkania, Msze, spowiedzi i inne nabożeństwa tylko po to, by zebrać wymagane podpisy, co miało mi pomóc w uzyskaniu przepustki do samego sakramentu. Miałem jednak wrażenie, że w żaden sposób nie zmieniło to mojego życia.
 
Obco
Podobne doświadczenia ma mieszkająca w niewielkim miasteczku Zuzanna. Postanowiła rozpocząć przygotowania do bierzmowania w swojej parafii, mimo że częściej chodziła na Msze do innych kościołów. Kurs przewidywał comiesięczne spotkania, które odbywały się w piątkowe wieczory. Miała z nimi problem, głównie przez napięty plan lekcji i uprawianie sportu. Prosiła księdza o usprawiedliwienie nieobecności albo możliwość odrobienia niektórych spotkań. Na próżno. Ostatecznie usłyszała, że musi zrezygnować ze swoich zajęć, jeśli chce być dopuszczona do sakramentu. – Zaczęłam więc chodzić na spotkania. Ich schemat zawsze wyglądał tak samo: Msza, katecheza i kolejka po podpis księdza – opowiada. – Większość osób, które uczestniczyły w liturgii, zupełnie nie była nią zainteresowana: bawili się telefonami, rozmawiali ze znajomymi, a nawet wchodzili do kościoła z zapalonymi papierosami.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 22/2019, na stronie dostępna od 25.06.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki