Logo Przewdonik Katolicki

Od pro-choice do pro-life

Natalia Budzyńska
fot. materiały prasowe

Antyaborcyjny amerykański film Unplanned, który miał przejść bez echa, narobił w USA sporo szumu. Po pierwsze dlatego, że zgromadził całkiem sporą publiczność, a po drugie dlatego, że otwarcie atakuje organizację pro-choice Planned Parenthood.

Film Unplanned oparty na wspomnieniach Abby Johnson, byłej aktywistki ruchu pro-choice, kiedyś szefowej kliniki aborcyjnej, a dzisiaj matki ośmiorga dzieci i katoliczki, wszedł na ekrany amerykańskich kin 29 marca. Wyprodukowany przez twórców hitu christian movie Bóg nie umarł, nie prezentuje sobą właściwie żadnych artystycznych walorów, ale siła jego rażenia okazała się ogromna, jak na niskobudżetowy dramat nakręcony na obrzeżach przemysłu filmowego. Recenzenci początkowo film zignorowali, ale box office nie kłamał, i kiedy okazało się, że film ściąga tłumy, a do tego zarabia – mimo ograniczenia liczby kin, w których może być wyświetlany – zaczęli o nim pisać. Recenzentka „The Guardiana” przyznała mu jedną gwiazdkę, w kilku słowach nazywając go bardzo złym obrazem propagandowym, niskich lotów agitką skąpaną we krwi i niesmacznych wizjach. Z kolei recenzent „Hollywood Report” starał się być bardzo obiektywny wobec treści, jakie film porusza, nie szczędząc mu krytyki jeśli chodzi o stronę formalną. Sprawa dla Ameryki jest drażliwa, ponieważ dotyka nie tylko „świętej krowy”, jaką jest Planned Parenthood, ale także polityki. Konserwatyści od razu wyczuli, że za filmem stoi potężny elektorat, współproducentem jest multimilioner Mike Lindell, wielki zwolennik prezydenta Trumpa, widzący w nim „wybrańca Boga”, co oczywiście natychmiast wytknęli twórcom dziennikarze. Po dwóch miesiącach obecności na ekranach amerykańskich kin film zarobił już 12 milionów dolarów. Kiedy i czy w ogóle będzie go można zobaczyć w Polsce na razie nie wiadomo.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 22/2019, na stronie dostępna od 25.06.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki