Ląd – ostatnia przystań
Metropolita gnieźnieński odwołując się do charakteru spotkania, podkreślił wyjątkowość miejsca, jakim jest Ląd nad Wartą oraz salezjański klasztor. – Przeżywamy dzisiaj 72. rocznicę wywozu kapłanów przebywających w przejściowym obozie w Lądzie do obozu zagłady w Dachau. Poświęcimy także ołtarz męczenników II wojny światowej. Z historii dobrze wiemy, że obóz dla duchowieństwa w Lądzie zaczął funkcjonować już w pierwszych dniach stycznia 1940 r. Od 7 stycznia Gestapo zwoziło do Lądu duchownych diecezjalnych oraz kapłanów zakonnych. Byli wśród nich księża i klerycy z diecezji: włocławskiej, gnieźnieńskiej, warszawskiej, poznańskiej, płockiej i częstochowskiej oraz salezjanie, orioniści, oblaci, zmartwychwstańcy, misjonarze Świętej Rodziny. Obóz funkcjonował w lądzkim klasztorze do 28 października 1941 r. – mówił prymas Polski.
Abp Józef Kowalczyk podkreślił, że „dla większości więzionych tu duchownych Ląd stał się ostatnią przystanią wiodącą do Dachau i innych obozów koncentracyjnych, gdzie kilkudziesięciu z nich okryło się chwałą męczeństwa”. – Pośród 108 męczenników wyniesionych na ołtarze przez papieża Jana Pawła II w czasie jego pielgrzymki do ojczyzny w 1999 r. znalazło się pięciu kapłanów i dwóch kleryków, którzy jeden z etapów swojej męczeńskiej drogi przeżyli w tym klasztorze. Byli to: ks. Henryk Kaczorowski, ks. Józef Straszewski, alumn Tadeusz Dulny, alumn Bronisław Jerzy Kostkowski, ks. Franciszek Drzewiecki, ks. Michał Oziębłowski, ks. Michał Woźniak oraz bp Michał Kozal ogłoszony błogosławionym przez Jana Pawła II w 1987 r. – przypomniał.
Zwycięstwo nad miłością
W trakcie Eucharystii, koncelebrowanej przez biskupa bydgoskiego Jana Tyrawę, biskupa włocławskiego Wiesława Meringa i biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka, został poświęcony ołtarz ku czci kapłanów męczenników, wśród których znajdowali się patroni Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej – wspomniani bp Michał Kozal oraz alumn Bronisław Jerzy Kostkowski.
Prymas Polski przypomniał, że z Lądu wywieziono w pierwszej kolejności prawie wszystkich salezjanów. Działo się to w święto Wniebowzięcia NMP 15 sierpnia 1940 r. Duchowni trafili do Buchenwaldu, a następnie do Dachau. Kolejnym transportem, który miał miejsce 26 sierpnia – w uroczystość NMP Częstochowskiej – pojechali kolejni kapłani. Pozostał tylko bp Michał Kozal oraz kilku księży. – Z jednej strony wyruszali w nieznane, pełni obaw, strachu, smutku rozstania, ludzkiego przerażenia. Z drugiej strony, jako kapłani, mieli w sobie to niesamowite zaufanie, które pozwala wyciszyć to, co ludzkie, i odejść w to, co tylko pozornie jest obce, a co jest przecież obietnicą samego Boga. Kapłaństwo zawsze kierunkuje na Boga. Może się nawet nie domyślali, jak trudna to będzie droga, ale znali cel – dom Ojca. Do tego potrzeba było silnej i nieugiętej wiary. Dlatego właśnie niektórych z nich nazywamy dziś błogosławionymi, szczęśliwymi – mówił abp Kowalczyk.
Prymas zakończył swoja homilię słowami bł. Jana Pawła II, które wypowiedział podczas beatyfikacji męczenników II wojny światowej. – Racz mnie umocnić, Panie, znakiem Twego krzyża, i spraw, abym tak, jak ten krzyż z relikwiami świętych noszę na swojej piersi, tak zawsze miał w myśli i pamięć męki Twojej i zwycięstwo, jakie odnieśli Twoi męczennicy. To modlitwa, jaką biskup odmawia, nakładając krzyż pektoralny.
Postawa życia męczenników przetrzymywanych w lądzkim opactwie była potwierdzeniem zwycięstwa nad miłością.
KLERYCY WSD DIECEZJI BYDGOSKIEJ
MARCIN JARZEMBOWSKI
Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją
Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.
W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:
- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.
Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.
Masz konto? Zaloguj się
Subskrypcja miesięczna

Zyskaj codzienny dostęp do wartościowych treści, które pomagają lepiej rozumieć świat, wiarę i współczesne wydarzenia — gdziekolwiek jesteś i kiedy tylko chcesz.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Wypróbuj bez ryzyka
Rozpocznij od 14 dni bezpłatnego dostępu i sprawdź wszystkie możliwości serwisu.
Po okresie próbnym subskrypcja kosztuje tylko 19,90 zł miesięcznie.
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.
Subskrypcja roczna

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Najlepsza cena
Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.
- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.













