Logo Przewdonik Katolicki

A ty już wiesz?

Kamila Tobolska
Fot.

Oni już bez wątpienia dokładnie rozumieją, czym jest nowa ewangelizacja. Zobaczyli też, jak ewangelizują inni. Wiedzą również, jakie pomysły warto przenieść do swojej parafii. A wszystko to dzięki Archidiecezjalnemu Forum Nowej Ewangelizacji.

Oni już bez wątpienia dokładnie rozumieją, czym jest nowa ewangelizacja. Zobaczyli też, jak ewangelizują inni. Wiedzą również, jakie pomysły warto przenieść do swojej parafii. A wszystko to dzięki Archidiecezjalnemu Forum Nowej Ewangelizacji.

 

To pierwsze tego typu wydarzenie przyciągnęło do Poznania 9 czerwca ok. 200 osób. Byli to głównie przedstawiciele wspólnot, stowarzyszeń i ruchów religijnych z terenu archidiecezji poznańskiej zajmujących się ewangelizacją. − To optymistyczne, że tyle się dzieje i że środowiska, które zaprezentowały się podczas forum podejmują tak wiele różnorodnych inicjatyw. Rzuca to w jakiś sposób nowe światło na to, co dzieje się w Kościele – zauważa w rozmowie z „Przewodnikiem” o. Damian Piątkowiak, werbista z Chludowa, jeden z uczestników forum.

Bardzo wartościową częścią forum był blok trzech wykładów, który poprzedziło słowo wstępne abp. Stanisława Gądeckiego. – Dzięki treściom przedstawionym przez prelegentów uświadomiłam sobie, czym jest nowa ewangelizacja oraz to, że nasze ewangelizowanie powinno pójść w kierunku tych, którzy żyją blisko nas, a odeszli od Kościoła – przyznaje Marta Glura z Werbistowskiego Centrum Młodych (WCM) „Tabor”.

 

Zapraszamy też rodziny

Marta razem z innymi osobami prezentowała też podczas forum działalność swojej wspólnoty. A było o czym mówić, bowiem jej szeroka oferta, która ma na celu formowanie ewangelizatorów, obejmuje nie tylko propozycje dla młodych, takie jak np. Szkoła życia Słowem Bożym czy misyjny obóz letni. „Tabor” to również inicjatywa „25 plus”. – Sami rodzice przyszli do nas, pytając, czy zajmiemy się także nimi. I tak od niespełna roku dbamy też o formację rodzin pochodzących z różnych miejscowości i zapraszamy do nas kolejne – mówi o. Damian Piątkowiak. − Spotykamy się raz w miesiącu, by rozważać słowa Ewangelii, a naszymi dziećmi zajmują się w tym czasie młodzi z WCM – wyjaśnia Marta, dodając, że efektem tej formacji jest zaangażowanie rodzin m.in. w akcje i koncerty ewangelizacyjne.

Do formacji w swoich szeregach zapraszała w czasie forum także Szkoła Życia Chrześcijańskiego i Ewangelizacji, potocznie nazywana Szkołą Maryi. Założona przez polskich kapucynów, obecna jest już w 15 państwach. − W prowadzonych przez nas cztery razy w roku sesjach uczestniczą ludzie z różnych wspólnot. Zachęcamy je zresztą do tego, aby współtworzyły z nami szkołę – tłumaczy Maciej Jarmark, odpowiedzialny za filie szkoły w Polsce. Ta poznańska ma charyzmat rodzinny, a w jej spotkaniach, odbywających się u sióstr serafitek, każdorazowo uczestniczy ok. 130 osób.

 

Jak zatrzymać młodych?

Zaproszenie do udziału w forum skierowane było także do kapłanów oraz członków rad duszpasterskich. Wzorowo odpowiedziała na nie parafia z Rakoniewic, której kilkuosobową reprezentację zachęcił do udziału w tym wydarzeniu proboszcz, ks. kanonik Zbigniew Stelmach. Na jej czele stał wikariusz ks. Marcin Lewandowski i jak podkreśla, bardzo inspirująca była dla niego przedstawiona podczas forum prelekcja przybliżająca program przygotowujący do bierzmowania: „Młodzi na progu”. – Szczególnym duszpasterskim wyzwaniem jest dla mnie budowanie więzi z młodymi ludźmi. Co im zaproponować, aby krótko po bierzmowaniu nie odchodzili z Kościoła? – przyznaje. W przygotowaniu do tego sakramentu pomagają ks. Marcinowi członkowie działającej w parafii Wspólnoty Nowej Ewangelizacji św. Macieja. − Staramy się, aby nasze uczestnictwo we wspólnocie przekładało się też na codzienne zaangażowanie w parafii – stwierdza Lidia Matysiak, liderka grupy.

Wśród przedstawicieli Rakoniewic byli także członkowie Parafialnej Rady Duszpasterskiej. Zdaniem jednego z nich, Grzegorza Kazubskiego, poznańskie spotkanie było doskonałą okazją do tego, aby wyłapać cenne inicjatywy duszpasterskie i doradzać proboszczowi ich przeniesienie na parafialny grunt. − Takie inicjatywy jak forum pozwalają dostrzec, że nie ewangelizujemy świata sami – podsumowuje ks. Marcin Lewandowski.

 

 

Forum zorganizował Referat ds. Ewangelizacji Kurii Metropolitalnej we współpracy z Wydziałem Teologicznym UAM w Poznaniu.

 

 


Podczas Archidiecezjalnego Forum Nowej Ewangelizacji swoją działalność ewangelizacyjną przedstawili: Chrześcijańskie Stowarzyszenie Kultury i Ewangelizacji „Droga”, Diakonia Ewangelizacyjna Ruchu Światło-Życie, Domowy Kościół, Droga Neokatechumenalna, Odnowa w Duchu Świętym Archidiecezji Poznańskiej, o. Leonard Bielecki, współautor internetowych kazań „Bez sloganu”, siostry Uczennice Krzyża, Szkoła Nowej Ewangelizacji „Wspólnota św. Barnaby”, Szkoła Życia Chrześcijańskiego i Ewangelizacji, Werbistowskie Centrum Młodych „Tabor”, Wspólnota Genezaret.

 

 

Co to jest nowa ewangelizacja?

− Pojęcie nowej ewangelizacji jest w Polsce nadużywane – zauważył bp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji Konferencji Episkopatu Polski, zwracając się do uczestników forum. Przyznał też, iż mamy pokusę nazywania nową ewangelizacją przeróżnych działań podejmowanych w Kościele. − Tymczasem papieże mówią wyraźnie, że nowa ewangelizacja jest to część Bożego procesu, który nazywamy ewangelizacją, polegająca na głoszeniu słowa Bożego tym, którzy są ochrzczeni, ale porzucili swoją wiarę czy zaniechali praktyk religijnych – wyjaśnił bp Ryś. − Bardzo ważne, abyśmy głosili kerygmat i wyjaśniali, co to znaczy, że Jezus Chrystus umarł i zmartwychwstał, docierając z tym orędziem do konkretnych osób, a nie do społeczeństwa i struktur – przekonywał dalej krakowski biskup pomocniczy. Bp Ryś zwrócił też uwagę na dwa narzędzia ewangelizacji z całego ich bogatego zestawu: na „świadectwo, które jest początkiem jakiejkolwiek ewangelizacji” i małe wspólnoty, do których trzeba zapraszać bezpośrednio osoby mające słaby związek z Kościołem, tak aby tam mogły poczuć się naprawdę jak we wspólnocie i odnaleźć w niej swoje miejsce.

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki