Logo Przewdonik Katolicki

Eucharystia odnowi Irlandię

Małgorzata Szewczyk
Fot.

W zmienionym świecie, coraz bardziej skupionym na rzeczach materialnych, musimy się nauczyć rozpoznawania na nowo tajemniczej obecności zmartwychwstałego Pana, który jako jedyny może wnieść w nasze życie swe tchnienie i głębię powiedział do uczestników 50. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w wideoprzesłaniu Benedykt XVI.

– W zmienionym świecie, coraz bardziej skupionym na rzeczach materialnych, musimy się nauczyć rozpoznawania na nowo tajemniczej obecności zmartwychwstałego Pana, który jako jedyny może wnieść w nasze życie swe tchnienie i głębię – powiedział do uczestników 50. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w wideoprzesłaniu Benedykt XVI. 

 

Kongres eucharystyczny, któremu towarzyszyło hasło: „Eucharystia: Komunia z Chrystusem oraz między nami”, odbywał się od 10 do 17 czerwca w Dublinie. Zgromadził ponad 22 tys. pielgrzymów ze 120 krajów świata. Siedem dni, podczas których trwały dyskusje, spotkania, a przede wszystkim nabożeństwo słowa i procesja eucharystyczna, poświęcono na przypomnienie podstawowej prawdy, że Eucharystia zajmuje centralne miejsce w życiu Kościoła.

 

Pokuta i prośba o przebaczenie

Irlandzki kongres poruszał zagadnienie komunii z Chrystusem i między wszystkimi ludźmi. To niezwykle ważne dla chrześcijan wydarzenie było bardzo potrzebne Kościołowi w Irlandii, któremu w ostatnich latach bardzo zaszkodziły skandale seksualne z udziałem duchownych. W kongresie uczestniczył legat papieski kard. Marc Quallet, który przewodniczył Mszy św. kończącej międzynarodowe spotkanie na stadionie Crock Park oraz odprawił pielgrzymkę pokutną do sanktuarium w Lough Derg, zwanym „czyśćcem św. Patryka”, gdzie przewodniczył nabożeństwu Drogi Krzyżowej.

Legat papieski spotkał się też z ofiarami nadużyć seksualnych, jakich dopuścili się duchowni irlandzcy. – Dowiedzieliśmy się w ciągu ostatnich dziesięcioleci, jak wiele bólu i ile rozpaczy spowodowały te nadużycia u tysięcy ofiar. Przekonaliśmy się też, że odpowiedź na te zbrodnie, udzielona przez niektóre władze kościelne, była często nieodpowiednia i niewystarczająca, aby powstrzymać te przestępstwa, mimo jasnych wskazówek [w tym względzie], zawartych w Kodeksie prawa kanonicznego – mówił kardynał w homilii podczas Mszy św. w sanktuarium. – W imieniu Kościoła proszę jeszcze raz o wybaczenie wszystkie ofiary, z których część spotkałem w Lough Derg – zaakcentował kardynał. Przypomniał słowa papieża z jego listu do katolików w Irlandii (z 19 marca 2010 r.) o tym, jak trudno jest przebaczyć lub pojednać się z Kościołem, a zarazem jego prośbę, aby ofiary nadużyć nie traciły nadziei. Według wysłannika papieskiego tragedia nadużyć seksualnych wobec nieletnich, szczególnie jeśli dopuścili się ich członkowie duchowieństwa, „jest źródłem wielkiego wstydu, a skandal jest ogromny”.

Podczas kongresowych dni dyskutowano nad problemem cierpienia, kryzysów, sprawiedliwości i pojednania. Wśród gości, którzy składali świadectwa, byli m.in. przedstawiciele cierpiących Kościołów Azji i Afryki. O mocy Eucharystii w sytuacji stałego zagrożenia mówił chaldejski arcybiskup Baszar Warda z Iraku. – Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić dla tego, kto cierpi, jest być przy nim – przekonywał z kolei w swoim wystąpieniu były generał dominikanów o. Timothy Radcliff.

Tysiące osób, w tym kardynałowie i biskupi uczestniczący w kongresie, członkowie katolickich zakonów rycerskich, m.in. maltańskiego, i bożogrobowcy, a także całe rodziny, wzięły udział w dwugodzinnej procesji eucharystycznej, która przeszła ulicami Dublina. Uczestnicy procesji z Najświętszym Sakramentem modlili się, śpiewali religijne pieśni, słuchali fragmentów Ewangelii, a także pism Benedykta XVI i błogosławionych Jana Pawła i kard. Johna Newmana.

Czwartek 14 czerwca rozpoczął się od nabożeństwa pojednania w intencji zabliźnienia ran Kościoła nie tylko w Irlandii, ale także wszędzie tam, gdzie doszło do konfliktów i przemocy.

Liturgię pokutną dzień później poprowadził przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” kard. Peter Kodwo Appiah Turkson. Eucharystii przewodniczył prymas Irlandii. Kard. Seán Brady mówił m.in. o grzechu, który przerywa więź z Bogiem i konkretnym człowiekiem. Przypomniał, że istnieje także siła sakramentu pojednania, który pomaga w odbudowaniu zerwanych więzi, napełnia pokojem i zgodą społeczną. Kardynał wspomniał przesłanie, które zostawił Irlandii papież Polak.
– W czasie tej Mszy naszą uwagę kierujemy na to, co błogosławiony papież Jan Paweł II powiedział nam w czasie wizyty w Dublinie w 1979 r. Mówił, że sakrament pojednania jest sakramentem Bożej miłości. W nim słowa o zagubionej owcy stają się dla nas czymś realnym. W Ewangelii św. Mateusz mówi nam, że Jezus, Dobry Pasterz, będzie zawsze nas szukał, jeśli gdzieś odejdziemy. On nas nieustannie szuka! Jeśli otworzymy się na Jego pomoc, On zawsze doprowadzi nas do domu, do miejsca, do którego rzeczywiście należymy – powiedział kard. Brady.

Na drodze ku odnowie

Eucharystii Statio Orbis na stadionie Crock Park na zakończenie jubileuszowego, międzynarodowego spotkania w Dublinie 17 czerwca przewodniczył legat papieski kard. Marc Ouellet. W wideoprzesłaniu Benedykt XVI wskazał, że Eucharystia zawiera wezwanie do świętości wspólnotowej i osobistej. Zachęca do pokuty za grzechy, ale też przebaczenia braciom i siostrom. W tym kontekście papież nawiązał do bogatej tradycji chrześcijańskiej Irlandii, kraju męczenników i misjonarzy, ale też do problemów przeżywanych tam obecnie przez Kościół wstrząśnięty skandalami. Ojciec Święty zapowiedział, że następny kongres eucharystyczny odbędzie się za cztery lata w Cebu na Filipinach.

Media zwracały uwagę na liczny udział wiernych, zwłaszcza młodych i całych rodzin w kongresowych wydarzeniach. Zdaniem metropolity Dublina abp. Diarmuida Martina

„nie da się w tak krótkim okresie zmienić Kościoła, ale powiedziałbym, że widzieliśmy w tym czasie swoiste próbki katolickiego życia. Pokazują one, jak może wyglądać życie Kościoła. To trzeba bardzo troskliwie pielęgnować po zakończeniu kongresu w postaci nowej ewangelizacji i katechizacji. Ta misja już trwa, przynajmniej tu w Dublinie. Rozwija się bardzo spokojnie. Nie ma wprawdzie charakteru reklamy, jakby niektórzy chcieli, ale na pewno już się rozwija”. Zaznaczył jednak, że można mieć nadzieję, iż Kościół w Irlandii jest już na dobrej drodze do pełnego pojednania i odnowy.


 

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki