Oświadczenie wydane na zakończenie dwudniowej wizyty 24 irlandzkich biskupów w Watykanie nie pozostawia co do tego najmniejszych wątpliwości: skandal pedofilski w irlandzkim Kościele spowodował „ciężki kryzys” oraz „doprowadził do załamania się ufności w przywództwo Kościoła i wyrządził szkody jego świadectwu Ewangelii i moralnemu nauczaniu”.
Wcześniej Benedykt XVI wysłuchał szczegółowej relacji irlandzkich hierarchów dotyczących ujawnionych przypadków pedofilii wśród tamtejszych kapłanów i zakonników oraz tuszowania tego procederu przez miejscowych biskupów. „Biskupi podkreślili, że nie ma wątpliwości co do błędów w ocenie i zaniedbaniach, jakie pojawiły się u szczytu kryzysu i że podjęto już istotne kroki, by zapewnić bezpieczeństwo dzieci i młodych ludzi” – czytamy w oświadczeniu Watykanu.
- To była najbardziej szczera i otwarta debata, w jakiej kiedykolwiek uczestniczyłem w środowisku kościelnym - stwierdził po spotkaniu z Benedyktem XVI irlandzki biskup Michael Smith z archidiecezji Meath.
Papież po raz kolejny w sposób jednoznaczny potępił seksualne wykorzystywanie dzieci i młodych ludzi nazywając je „nie tylko ohydnym przestępstwem, ale także ciężkim grzechem, który obraża Boga i rani godność osoby ludzkiej, stworzonej na jego podobieństwo”.
Papieskie zalecenie jest jasne: irlandzcy biskupi mają rozwiązać problemy z przeszłości z „determinacją i zdecydowaniem” oraz stawić czoła obecnemu kryzysowi z „uczciwością i odwagą”. - Papież dał nam odwagę, siłę. Nie czujemy się załamani – stwierdził prymas Irlandii, arcybiskup Armagh, kardynał Sean Brady, podkreślając stanowczo, że „za to co się stało odpowiedzialność, ponosi lokalny Kościół, a nie Watykan”.
Rzecznik Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardii oświadczył z kolei, że hierarchowie z Zielonej Wyspy przeprowadzili „wyraźną samokrytykę”, a cały Kościół irlandzki „gotów jest współpracować z władzami, by wprowadzić w życie środki zaradcze” przeciwko podobnym nadużyciom. O tym samym zapewniał również prymas Irlandii. - Będziemy ściśle współpracować z władzami sądowniczymi; winni zostaną postawieni przed cywilnym wymiarem sprawiedliwości – zadeklarował kard. Brady, dodając, że jest to „jedyny sposób odzyskania wiarygodności i utrzymania ducha jedności i pokory”. Jego słowa stanowią odpowiedź na wezwanie prefekta watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa, kard. Claudio Hummesa, który oświadczył, że sprawy udowodnionych przypadków pedofilii ze strony księży należy rozwiązywać „dogłębnie, także odwołując się do cywilnego wymiaru sprawiedliwości”.
W ostatnich tygodniach do dymisji podało się również kilku biskupów irlandzkich. Jest to bezpośrednie pokłosie ujawnionego pod koniec listopada ub.r. raportu, przygotowanego dla irlandzkiego rządu przez komisję pod kierownictwem sędziny Yvonne Murphy, w którym mowa jest o tuszowaniu praktyk seksualnego wykorzystywania dzieci w archidiecezji dublińskiej w latach 1960-90. W dokumencie znalazły się zarzuty pod adresem co najmniej trzech poprzednich arcybiskupów Dublina oraz kilkunastu innych biskupów, którzy mieli w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat ukrywać skandal pedofilski oraz chronić księży dopuszczających się molestowania dzieci i nie informować o takich przypadkach policji. Raport podaje, że od 1940 r. na terenie metropolii w Dublinie ofiarą molestowania seksualnego padło od 400 do 450 osób.
Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją
Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.
W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:
- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.
Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.
Masz konto? Zaloguj się
Subskrypcja miesięczna

Zyskaj codzienny dostęp do wartościowych treści, które pomagają lepiej rozumieć świat, wiarę i współczesne wydarzenia — gdziekolwiek jesteś i kiedy tylko chcesz.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Wypróbuj bez ryzyka
Rozpocznij od 14 dni bezpłatnego dostępu i sprawdź wszystkie możliwości serwisu.
Po okresie próbnym subskrypcja kosztuje tylko 19,90 zł miesięcznie.
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.
Subskrypcja roczna

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Najlepsza cena
Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.
- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.













