Logo Przewdonik Katolicki

Pułapki NLP

Bogna Białecka
il. Agnieszka Sozańska

Programowanie neurolingwistyczne (NLP) jest najczęściej określane jako forma psychoterapii, która może być wykorzystywana do leczenia problemów takich jak fobie czy depresja oraz modyfikowania zachowań. Ale budzi też sporo kontrowersji.

Przez socjologów NLP sklasyfikowane zostało jako quasi-religia należąca do ruchów New Age lub Human Potential Movements. Jednakże bywa zachwalane jako wartościowa forma sprzyjająca rozwojowi i niesprzeczna z katolickim światopoglądem. Dlatego warto mu się przyjrzeć bliżej.

Narracja, która porywa wyobraźnię
Ojcami założycielami NLP są John Grinder i Richard Bandler. Stworzona przez nich nazwa koncepcji sugeruje, że jest oparta na wiedzy o neurologii mózgu człowieka. Jednak to błędne wyobrażenie. Jak twierdzi sam Grinder, wspominając początki: „Na przykład uważam, że bardzo przydatne było to, że żaden z nas nie miał kwalifikacji w dziedzinie, którą początkowo się zajęliśmy – psychologii, a w szczególności jej zastosowaniach terapeutycznych; jest to jeden z warunków, które Kuhn zidentyfikował w swoim historycznym badaniu zmian paradygmatów” (Interview with John Grinder PhD, co-creator of NLP, 1996).

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 27/2024, na stronie dostępna od 01.08.2024

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki