Logo Przewdonik Katolicki

Fiński sposób na bezdomność

Hubert Ossowski
fot. Pixabay

Według Finów pierwszym krokiem do wyjścia z bezdomności powinno być otrzymanie mieszkania. Dzięki temu Finlandia jest jedynym europejskim krajem, w którym liczba osób długotrwale bezdomnych systematycznie spada.

Bezdomność stanowi jeden z największych problemów współczesnych społeczeństw. Szacuje się, że nie mniej niż 150 mln ludzi (to ok. 2 proc. ludności świata) nie ma dachu nad głową. Dodatkowo około 1,6 mld osób (to już 20 proc.) może nie mieć wystarczających warunków mieszkalnych.
Większość państw stara się wdrażać rozwiązania systemowe, które zakładają stopniowe wyprowadzanie bezdomnych z trudnej sytuacji życiowej: taka osoba może skorzystać z noclegowni lub przejściowego miejsca zamieszkania, jednak dopiero wtedy, gdy spełni określone warunki.
W Finlandii postanowiono zastosować inną strategię, dzięki której kraj ten stał się jedynym państwem europejskim, w którym liczba osób długotrwale bezdomnych systematycznie spada.
 
Prawo do mieszkania
Rosnący problem bezdomności jest wyzwaniem dla każdego państwa. Dla przykładu w ciągu ostatniego roku w Wielkiej Brytanii liczba osób bez dachu nad głową wzrosła o 7 proc., zaś w Niemczech przez ostatnie dwa lata o 35 proc. Jeszcze gorzej jest we Francji, gdzie w ciągu 11 lat liczba bezdomnych zwiększyła się o połowę.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 20/2019, na stronie dostępna od 11.06.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki