Logo Przewdonik Katolicki

Piątka bez plusa

Piotr Wójcik
fot. Sebastian/Fotolia

Trzynasta emerytura jest kiełbasą wyborczą. Dużo lepiej byłoby podnieść emeryturę minimalną i dofinansować usługi opiekuńcze dla seniorów oraz służbę zdrowia.

Prawo i Sprawiedliwość doprowadziło do zerwania z modelem liberalnej polityki społecznej, co jest dużą zasługą tej partii. Problem w tym, że w tej dziedzinie coraz częściej pojawiają się postulaty mało przemyślane i nastawione głównie na zdobycie głosów wyborców.

Tak zwana piątka Kaczyńskiego, zawierająca nowe postulaty socjalne partii rządzącej, pokazuje wyraźnie, że Prawo i Sprawiedliwość odczarowało nad Wisłą pojęcie redystrybucji i polityki społecznej. Wcześniej, przez prawie 30 lat istnienia III RP, oba pojęcia były niemalże skompromitowane, kojarzyły się z ustrojem słusznie minionym i wypowiadane były w debacie publicznej co najwyżej półgębkiem. Prym wiodły takie pojęcia jak rozwój, wzrost czy modernizacja. Systematyczny wzrost PKB miał automatycznie zapewnić dobrobyt w Polsce, a rynek miał jego owoce podzielić odpowiednio w stosunku do zasług.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 11/2019, na stronie dostępna od 09.04.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki