Logo Przewdonik Katolicki

Tajemnice dobrego omletu  

Michał Gryczyński
Omlet z kurkami / fot. D. Witkowska

Sztuka smażenia rozmąconych jajek, z rozmaitymi dodatkami, na jednolitą masę znana jest od stuleci. Wspominał o niej już w 1393 r. Le Ménagier de Paris (Gospodarz paryski), rękopiśmienniczy poradnik dla młodych mężatek.


Największy omlet świata, który ważył blisko sześć i pół tony, przyrządziło – na gigantycznej, czterotonowej patelni, o średnicy liczącej dziesięć metrów! – 50 portugalskich kucharzy z Ferreira do Zezere. Zużyli 145 tys. jaj, niespełna 900 litrów oleju i 100 kilogramów masła. Z kolei najdroższym omletem świata, według Księgi rekordów Guinnessa, jest włoska frittata z kawiorem i ogonem homara – Zillion Dollar Lobster Frittata, która w przeliczeniu kosztuje ponad trzy tysiące złotych.
Dobre omlety powinny być od spodu przyrumienione, a z wierzchu ścięte, ale wilgotne. Możemy przyrządzać je na patelni z niskimi ściankami, choć z myślą o ich wysmażaniu powstały specjalne urządzenia kulinarne, zwane omleciarkami. A jeśli omlety chcemy później zapiekać to patelnia nie powinna mieć rączek z drewna albo tworzywa. Do smażenia najlepiej używać masła klarowanego, które cechuje się wysoką temperaturą dymienia i podnosi walory smakowe potraw.
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki