Logo Przewdonik Katolicki

Bezpiecznie na rowerze

Renata Krzyszkowska
Wiele z wypadków z udziałem rowerzystów mogłoby nie skończyć się tragicznie, gdyby rowerzyści jeździli w kaskach / fot. Fotolia

Jazda na rowerze podnosi poziom energii, sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała, zmniejsza ryzyko chorób. Wystarczy chwila nieuwagi, by wakacyjna wycieczka skończyła się tragicznie.

Niedaleko Żywca matka i jej siedmioletnia córeczka zginęły pod kołami auta dostawczego, które staranowało je, gdy rowerami wracały z obchodów Dnia Dziecka. We Wrocławiu zginęła 20-latka, która chcąc skręcić w prawo, wjechała pod tramwaj. W Gliwicach samochód  potrącił jadącego w tym samym kierunku 30-letniego rowerzystę, który zmarł w szpitalu. To tylko niektóre wypadki z udziałem rowerzystów, jakie miały miejsce w ostatnim miesiącu. Nawet prawidłowo jadący rowerzysta w starciu z nieprawidłowo jadącym samochodem nie ma prawie żadnych szans. Wsiadając na rower, trzeba zawsze uruchamiać wyobraźnię. W czasie drogi bądźmy skupieni na jeździe, czyli „miejmy oczy dookoła głowy”. Zasady bezpiecznej jazdy są proste. Przede wszystkim zadbajmy o to, by nasz rower był całkowicie sprawny i miał oświetlenie pozwalające poruszać się po zmroku. Zawsze wyraźnie sygnalizujmy wykonywane manewry. Zachowujmy spory odstęp od prawej krawędzi jezdni, bo przy samym krawężniku często znajdują się kratki kanalizacyjne, dziury i kałuże, pod którymi nie wiadomo co się kryje. Najeżdżając na nie lub próbując je wyminąć, możemy stracić równowagę i wjechać wprost pod koła pojazdu jadącego za nami. Chcąc pokonać przejście dla pieszych, zawsze zsiadajmy z roweru i przeprowadzajmy go. Kierowcy spodziewają się na pasach pieszych, a nie kilka razy szybciej jadących rowerów, dlatego mogą nie zahamować w porę. Choć jazda rowerzystów parami obok siebie jest prawnie dozwolona (o ile nie przeszkadza to innym użytkownikom drogi), to jednak lepiej nie ryzykujmy i jedźmy gęsiego, bo zajmujemy na drodze mniej miejsca, więc łatwiej nas ominąć.
 
Kask obowiązkowy
 
Wiele z wypadków z udziałem rowerzystów mogłoby nie skończyć się tragicznie, gdyby rowerzyści jeździli w kaskach. Niestety, nie ma takiego obowiązku prawnego, nie ma też na to powszechnej mody. Jeśli chodzi o małe dzieci, to sytuacja nie wygląda jeszcze najgorzej, bo rodzice starają się, by przygoda z jednośladem była dla dziecka jak najbardziej bezpieczna. Gorzej, gdy dziecko dorasta i taką formę zabezpieczenia uważa za zbyteczną. Wiatr we włosach wydaje się nadawać bardziej atrakcyjny wygląd rowerzyście niż kask będący ochroną przed wypadkiem, który – jak zwykle sądzimy – może spotkać innych tylko nie nas. O zaletach kasku jest przekonany polski rowerzysta, Michał Kwiatkowski, który niedawno uległ wypadkowi w czasie wyścigu na trasie Mediolan – San Remo. Po wypadku powiedział, że to kask uratował mu życie i zaapelował do wszystkich rowerzystów: „Zawsze noście kask”. Przeciwnicy noszenia kasku przekonują, że nie ma badań naukowych, które dowodziłyby, że taka forma zabezpieczenia zwiększa bezpieczeństwo jazdy. Dodają, że jeśli rowerzyści mają jeździć w kaskach, to dlaczego nie mieliby także piesi, którzy też są przecież ofiarami wypadków. Nikt jednak nie wątpi, że kaski ratują życie motocyklistom, a przecież rowerem też można jechać szybko, a na drodze może dojść do różnych niebezpiecznych sytuacji.
 
  
Zasady bezpiecznej jazdy na rowerze:
 
1. Używaj sprawnego i w pełni wyposażonego roweru.
2. W czasie jazdy używaj kasku.
3. Dokładnie rozejrzyj się zanim ruszysz.
4. W miarę możliwości korzystaj z drogi dla rowerów.
5. Przestrzegaj przepisów drogowych, obowiązują one także rowerzystów.
6. Przed skrzyżowaniami, wyjazdami z podwórek i bocznych ulic trzymaj zawsze dłoń na hamulcu.
7. Nie wymuszaj pierwszeństwa przejazdu.
8. Sygnalizuj odpowiednio wcześnie wszystkie skręty.
9. Nigdy nie ścinaj zakrętów.
10. W czasie jazdy zawsze uważaj!
 
Źródło: Komenda Główna Policji
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki