Logo Przewdonik Katolicki

Poślizgi

Grzegorz Wojtaszek
Fot.

Jazda autem w warunkach jesienno-zimowych jest na pewno inna niż w okresach, gdy drogi nie pokrywa deszcz, śnieg czy lód. Dlatego należy pamiętać o dostosowaniu prędkości do panujących warunków. W poślizg można wpaść nie tylko na śniegu czy lodzie, ale także przy przejeżdżaniu przez kałuże. Taki poślizg z angielskiego zwany jest aquaplaning. Polskie drogi na skutek dziur, kolein...

Jazda autem w warunkach jesienno-zimowych jest na pewno inna niż w okresach, gdy drogi nie pokrywa deszcz, śnieg czy lód. Dlatego należy pamiętać o dostosowaniu prędkości do panujących warunków.W poślizg można wpaść nie tylko na śniegu czy lodzie, ale także przy przejeżdżaniu przez kałuże. Taki poślizg z angielskiego zwany jest aquaplaning. Polskie drogi na skutek dziur, kolein i słabego odprowadzania wody obfitują niestety w kałuże. Jeśli z dużą prędkością wjedziemy naszym autem w taką kałużę, to grozi to tym, że koła naszego samochodu po prostu się uniosą i stracimy nad nimi kontrolę. Im bardziej zużyte opony, tym większe prawdopodobieństwo zaistnienia takiej sytuacji. Nie można więc dopuścić do zbytniego zniszczenia opon, dlatego że im płytszy bieżnik, tym mniejsze możliwości odprowadzania wody czy śniegu.
Najlepiej omijać kałuże, jeśli już jednak w nią wjedziemy, powinniśmy mocniej trzymać kierownicę, zapobiegniemy w ten sposób niekontrolowanym ruchom kół. W takiej sytuacji nie należy hamować ani przyspieszać. Wskazane jest zmniejszenie nacisku na gaz. Samochód pod wpływem oporu wody sam wyhamowuje. Tym sposobem zminimalizujemy ryzyko powstania zjawiska aquaplaningu.
Podstawowym warunkiem bezpiecznej jazdy na śliskiej drodze jest zachowanie odpowiedniej prędkości oraz dokładna obserwacja drogi i tego, co się dzieje na jezdni. Dostosowując prędkość do panujących warunków, jesteśmy w stanie w większym stopniu przewidzieć ewentualne zagrożenia pojawiające się na jezdni i mamy więcej czasu, by im przeciwdziałać.
W warunkach zimowych, gdy drogi, zwłaszcza te mniej uczęszczane, pokryte są warstwą śniegu, konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności. Dojeżdżając do skrzyżowania, powinniśmy już wcześniej zacząć zwalniać, gdyż zbyt gwałtowne hamowanie może spowodować poślizg i, co się z tym wiąże, możemy nie zdążyć wyhamować. Skutki mogą być tragiczne.
W warunkach zimowych dla własnego bezpieczeństwa należy od jadącego przed nami pojazdu zachować bezpieczną odległość, by w razie gwałtownego hamowania tego pierwszego mieć jeszcze wystarczającą odległość, by zdążyć wyhamować i nie uderzyć w tył pojazdu jadącego przed nami.
Zbliżając się do przejścia dla pieszych, już wcześniej powinniśmy zwalniać, by nie wyhamować na pasach lub za nimi, co grozi spowodowaniem wypadku.
Ruszanie ze śliskiej nawierzchni powinno być wolne, gdyż zbyt gwałtowne wciśnięcie pedału gazu powoduje zerwanie przyczepności kół do podłoża.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki