Logo Przewdonik Katolicki

Ukoronowana Królowa

ks. Jan Glapiak
Fot.

Był rok 1966. Wyjątkowy, bo związany z Milenium Chrztu Polski. Jedną z form dziękczynienia za 1000 lat chrześcijaństwa w Polsce była papieska koronacja cudownego obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Górce Duchownej.

Abp Antoni Baraniak, metropolita poznański wystarał się w Stolicy Apostolskiej o pozwolenie na koronację góreckiego wizerunku, spełniając w ten sposób wielowiekowe pragnienia wiernych czcicieli Góreckiej Pani.
 
Wdzięczni za opiekę
Koronacja cudownego obrazu Matki Bożej Pocieszenia przez nałożenie srebrno-złotej sukienki oraz złotych koron odbyła się w niedzielę 28 sierpnia. Aktu koronacji dokonał abp Baraniak. Kazanie wygłosił natomiast bp Kazimierz Kowalski z Pelplina, który przed prawie pięćdziesięciu laty, jako powstaniec wielkopolski, bronił ojczyzny i niezawisłości tej ziemi. Wówczas Górka Duchowna i cudowny obraz Matki Bożej były dla tego dzielnego żołnierza powstańca natchnieniem i siłą. Ponadto w uroczystości wzięło udział jeszcze siedmiu innych biskupów, bardzo wielu kapłanów i ok. 50 tys. wiernych.
Uroczystość ta była wspaniałym hołdem wdzięczności archidiecezji poznańskiej złożonym Matce Bożej za Jej opiekę, do czego nawiązał abp Baraniak w swoim przemówieniu wygłoszonym podczas koronacji: „Nasza Archidiecezja, od tysiąca lat złączona silnie z Maryją, wybrała sobie dzień dzisiejszy dla społecznego wyrażenia swych uczuć wdzięczności za łaski Tysiąclecia. Na znak głębokiego nabożeństwa do Matki Boskiej, tkwiącego w naszych duszach, ukoronowaliśmy dziś cudowny obraz Matki Boskiej Góreckiej, zdobiąc uroczyście głowy Jezusa i Matki Jego złocistymi koronami”.
 
Będziemy strzec...
W dalszej części swego przemówienia arcybiskup metropolita poznański mówił o koronacyjnych zobowiązaniach: „Maryjo! Strzec będziemy jako najcenniejszego skarbu słowa Bożego i wypełniać Jego nakazy w życiu. Słowo Boże – powtarzane i wyjaśniane nieomylnie przez Sobór Watykański Drugi – uważać będziemy za głos Boskiego Zbawiciela, skierowany do ludzi XX wieku. Z tym samym przeświadczeniem przyjmujemy ogłoszenie przez Ojca świętego Pawła VI, Ciebie, Maryjo – Matką Kościoła, bo wiemy, że jak czuwałaś nad Chrystusem, gdy dokonywał swego zbawczego dzieła, tak strzec będziesz Kościoła Bożego, nas wszystkich, gdy wśród burz i przeciwności, wsparci łaskami i strzegąc słowa Bożego, dążymy do wiecznego zbawienia”.
 
Nie opuszczaj nas!
Z okazji koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Górce Duchownej nastąpiła także wymiana telegramów. Kard. Stefan Wyszyński, prymas Polski, napisał do abp. Antoniego Baraniaka: „Z Jasnej Góry przesyłam uczucia wspólnoty w modlitwie z Arcypasterzem Ludu Wielkopolskiego, który koronuje Matkę Boską Pocieszenia. Polecając się waszym modlitwom, z serca błogosławię wszystkich czcicieli Maryi Pocieszycielki”.
Natomiast metropolita poznański odpowiedział prymasowi: „(...) Rozmodlony niezliczony tłum wiernych czcicieli Matki Bożej Pocieszenia złożył wszystkie intencje Waszej Eminencji i całego Episkopatu w ręce moje, bym je ofiarował Matce Bożej Góreckiej. Ufam, że Ukoronowana Królowa wielkopolskiej ziemi w dzisiejszych czasach jeszcze obficiej będzie wypraszać u Syna Swego łaski dla Kościoła świętego”.
Także dzisiaj, w 45. roku od koronacji cudownego obrazu Pani Góreckiej, nieustannie prosimy: Święta Matko Pocieszenia – nie opuszczaj nas!
  
 

Wielki Odpust w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Górce Duchownej, odbywający się w tym roku pod hasłem: „W komunii z Bogiem”, rozpocznie się 20 sierpnia nieszporami odmawianymi o godz. 17. Następnie o godz. 19 odprawiona zostanie Msza św., a po niej adoracja Najświętszego Sakramentu, która zakończy się o północy.
Ponadto podczas uroczystości odpustowych od 22 do 29 sierpnia sprawowane będą następujące nabożeństwa:
Odsłonięcie obrazu i godzinki – godz. 6
Msze św. – godz. 6, 8, 9, 11 (uroczysta Suma) i 18
Droga Krzyżowa – godz. 14
Nieszpory z kazaniem i procesją – godz. 15:30
Różaniec – godz. 20:30
Apel Jasnogórski i zasłonięcie obrazu – godz. 21.
Kolejne dni odpustu będą poświęcone w sposób szczególny modlitwom za: ludzi pracy (21.08.), siostry zakonne i świeckie instytuty życia konsekrowanego (22.08.), ludzi chorych (23.08.), papieża i Ojczyzny (24.08.), kapłanów, kleryków i braci zakonnych oraz wszystkich powołanych (25.08.), dzieci i rodzin (26.08.), grup maryjnych (27.08.), młodzieży szkolnej i wychowawców (28.08.) oraz zmarłych (29.08.).
Więcej informacji na: www.archpoznan.org.pl/gorkaduchowna.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki